Susret biskupa Antuna, mitropolita Porfirija te episkopa Jovana i Heruvima

Završetak Svjetske molitvene osmine za jedinstvo kršćana bio je prigoda da se 26. siječnja 2021. u prostorima Duhovnog centra Srpske pravoslavne Crkve na Svetom Duhu u Zagrebu susretnu požeški biskup Antun Škvorčević, predsjednik Vijeća HBK za ekumenizam i dijalog, gospodin Porfirije Perić, mitropolit zagrebačko-ljubljanski, gospodin Jovan Ćulibrk, pakračko-slavonski episkop, kojima se pridružio i gospodin Heruvim Đermanović, osječko-poljski i baranjski episkop. Osvrnuli su se na posljedice potresa u Zagrebu, napose u katedrali i nadbiskupskom dvoru, s kojima je kardinal Josip Bozanić nedavno upoznao mitropolita Porfirija, te na Banovini, koju su prije dva tjedna zajedno s gornjokarlovačkim episkopom Gerasimom Popovićem posjetili biskup Škvorčević i episkop Jovan. Izrazili su suosjećanje i solidarnost s nastradalim ljudima u nadi da će velika spremnost na pomoć, očitovana minulih tjedana sa svih strana Hrvatske i iz svijeta te organiziranost mjerodavnih državnih institucija pridonijeti da se skrate patnje stradalnika i što prije obnove razoreni stambeni, gospodarski, sakralni i drugi objekti. Biskup i episkopi razgovarali su o stanju odnosa dviju Crkava, istaknuvši važnost zajedničkog evanđeoskog pristupa problemima s kojima se susreću u suvremenom društvu. Između ostalog analizirali su pitanja koja je pokrenula pandemija Covida 19 s ograničenim mogućnostima ostvarivanja poslanja Crkve, napose slavljenja svetih tajna, bitnima za njezin život. Svjesni velikog značenja izgradnje međusobnog povjerenja i svjedočenja evanđeoskih vrijednosti, razmotrili su mogućnost skorog susreta episkopa iz Hrvatske s predstavnicima HBK po modelu onoga koji je održan u Požegi 2019. godine a na kojem bi se razmatrala aktualna pastoralna pitanja, napose povezana s pandemijom i potresom te mješovitim ženidbama.