Sv. Toma Akvinski, prezbiter i crkveni naučitelj

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Sv. Toma Akvinski, prezbiter i crkveni naučitelj
Spomendan

Čitanja: Hebr 10, 19-25; Ps 23, 1-2. 3-4ab. 5-6; Mk 4, 21-25.

Evanđelje dana (Mk 4, 21-25)

„Svjetiljka se unosi da se stavi na svijećnjak.“

U ono vrijeme: Govoraše Isus mnoštvu:
»Unosi li se svjetiljka da se pod sud stavi ili pod postelju?
Zar ne da se stavi na svijećnjak?
Ta ništa nije zastrto, osim zato da se očituje;
i ništa skriveno, osim zato da dođe na vidjelo!
Ima li tko uši da čuje, neka čuje.«
I govoraše im:
»Pazite što slušate.
Mjerom kojom mjerite mjerit će vam se.
Doista, onomu tko ima dat će se,
a onomu tko nema
oduzet će se i ono što ima.«

Razmišljanje

Svatko od nas voli blistavi sjaj sunca. Sve je svijetlo, jasno vidljivo, boje poprimaju raskošan sjaj. Simbol svjetla povezan je s istinom. Isus je uputio ove riječi učenicima koji su upoznali Radosnu Vijest. Zadatak svakog učenika jest biti svjetlo bližnjima. Ovo svjetlo treba biti postavljeno na vidljivo mjesto da bi moglo što dalje doprijeti. Isus opominje da se dar ne smije potratiti i da ga se ne smije skrivati pod posudom ni držati pod posteljom. Najčešće nas sputavaju dvije preprjeke u nastojanju da budemo istinski učenici. Prva je povezana s „mjerom”. Vrlo često padamo u napast „ublažiti” istinu. Želimo prihvatiti Božju Riječ u onoj mjeri u kojoj nam se čini da joj možemo ostati vjerni. Ublažavamo snagu Riječi, dok naša vjera slabi jer računamo samo na se i vlastitu — ograničenu — maštu. Svojom posudom „mjerimo”, zastiremo Kristovo svjetlo. Druga preprjeka jest svojevrsna „pasivnost”, lijenost. Ona se javlja kao posljedica nedostatka motivacije ili zbog toga što pokušavamo očuvati svoju vlastitu komotnost tako što ćemo zanemariti istinu. Isus nas opominje: Ima li tko uši da čuje, neka čuje. (Mk 4, 23) U današnjem svijetu do nas svakodnevno dopire pregršt informacija. Samo su rijetke istinite, a najveći dio njih su tzv. poluistine — laži koje se podmeću kao istina. Nešto što u sebi sadrži laž. Život pokazuje često da se i sami priključujemo onima koji počinju šaputati po zakutcima protiv svojih nadređenih ili drugih ljudi. Tada dajemo slobodu svojim vlastitim mjerilima koja se mogu pokazati prestroga u odnosu na bližnje. Ustrajnost u istini jamči nam da nikada nećemo izgubiti svoj obraz kada nas netko bude ogovarao iza naših leđa.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2021. u izdanju Misionara Krvi Kristove)

Poticajna misao

Duša je čovječja bezdan, veliki bezdan. Zagledati se u nju do dna gotovo je nemoguće. Kad bi čovjek shvaćao kakva je velika tajna svaka duša, on bi se na nju s mnogo većom pažnjom osvrtao.

(L. A. Lappo-Danilevska, iz: Ž. Brzić, Nezastarjela mudrost, UPT, Đakovo 1990.)