Susret biskupa Antuna i predsjednika Papinskog vijeća za promicanje jedinstva kršćana u Rimu

Tijekom svoga boravka u Rimu požeški biskup Antun Škvorčević, predsjednik Vijeća HBK za ekumenizam i dijalog posjetio je 3. ožujka 2021. Papinsko vijeće za promicanje jedinstva kršćana i susreo se s njegovim predsjednikom kardinalom Kurtom Kochom. Biskup je kardinalu prikazao ekumensko stanje u Hrvatskoj, napose nakon izbora zagrebačko-ljubljanskog mitropolita Porfirija Perića za srpskog patrijarha. Spomenuo je kako je novi patrijarh u dosadašnjoj službi očitovao otvorenost za dijalog o pastoralnim pitanjima iznad povijesno-nacionalnih prijepora, te kako očekuje da će se odnosi među dvjema Crkvama u Hrvatskoj nastaviti odvijati u tom smjeru novom snagom. Upoznao je kardinala i s predstojećim zajedničkim katoličko-pravoslavnim ekumenskim programima u Hrvatskoj. Kardinal Koch pružio je potporu navedenim nastojanjima, vrednujući njihovo značenje u okviru ekumenskog djelovanja opće Crkve. Očitovao je razumijevanje za poteškoće koje se pri tom susreću i izrazio mišljenje kako one ne smiju biti razlogom da ne djelujemo u smislu Isusove molitve „Da svi budu jedno“. Među ostalim ohrabrio je i organiziranje zajedničkih ekumensko-molitvenih nastupa u Jasenovcu i na drugim mjestima stradanja ljudi tijekom II. svjetskog rata i nakon njega te devedesetih godina prošlog stoljeća, u čijem je središtu poštovanje prema žrtvama bilo koje nacionalne ili vjerske pripadnosti te promicanje praštanja i pomirenja.