Imenovan novi celjski biskup

Papa Franjo imenovao je, 5. ožujka 2021. novim celjskim biskupom dr. Maksimilijana Matjaža, svećenika Mariborske nadbiskupije i dosadašnjeg profesora Svetog pisma na Teološkom fakultetu u Ljubljani. Tom prigodom požeški biskup Antun Škvorčević uputio je imenovanom biskupu sljedeću čestitku:

»Razveselila me vijest o Vašem imenovanju za celjskog biskupa, te Vam od srca čestitam na povjerenju koje Vam je očitovao papa Franjo. Vaša svećenička vjernost, pastoralno i znanstveno iskustvo, zauzetost kojom ste do sada služili Božjem narodu, svjedoče da ćete časnu ali zahtjevnu službu pastira mlade celjske mjesne Crkve uz Gospodinovu pomoć uspješno vršiti.

Poznato Vam je kako je velik broj prognanih svećenika s područja današnje Celjske biskupije u vrijeme Drugog svjetskog rata, zauzimanjem bl. Alojzija Stepinca, zagrebačkog nadbiskupa, pronašao utočište u Požegi, u zgradi sjedišta Požeške biskupije te oni snažno povezuju naše dvije mjesne Crkve. Radujem se našem zajedničkom nastojanju u čuvanju spomena na njihovu žrtvu te pastoralnoj suradnji.

U Vašem biskupskom poslanju pratit će Vas moja molitva. Uz izraze posebnog poštovanja i bratske odanosti, srdačno Vas u Gospodinu pozdravljam.«