Biskup Antun krstio šesto dijete roditelja Grgurić u Čaglinu

Požeški biskup Antun Škvorčević predvodio je 10. ožujka u župnoj crkvi sv. Alojzija Gonzage u Čaglinu večernje euharistijsko slavlje tijekom kojeg je krstio Saru, šesto dijete roditelja Gorana i Karmele Grgurić.

U homiliji biskup je rekao da je korizma vrijeme u kojem prvenstveno nastojimo sabranije i vjernije slušati Božju riječ da bismo od nje živjeli u skladu s Isusovom riječju: »Ne živi čovjek samo o kruhu, nego o svakoj riječi što izlazi iz Božjih usta«. Ustvrdio je da čovjek ima potrebe koje nadilaze materijalna dobra, jer on živi ponajprije od onoga što mu je u srcu. Polazeći od prvog čitanja iz Knjige Ponovljenog zakona, kazao je kako u njem Mojsije podsjeća svoje sunarodnjake da su od Boga primili Zakon saveza, i da se u njihovu odnosu prema Bogu, prema čovjeka, i u konačnici prema cijeloj stvarnosti očituje njihov pravi identitet, kako nam to potvrđuje i naše životno iskustvo. Po načinu na koji se netko od ljudi odnosi prema drugima, zaključujemo kakav je on. Postoje pravila uređenog ponašanja  u odnosu prema Bogu, bližnjima i cijeloj stvarnosti oko nas, naglasio je biskup. Tako, primjerice, država propisuje svoja pravila, zakone, te ih u hrvatskom Saboru usklađuje sa zakonima Europske unije, i na taj način nastoji uspostaviti odnose po kojima će ljudi i u Hrvatskoj živjeti uređeno na isti način kao i u drugim europskim zemljama. No, istaknuo je kako prije bilo kakvih državnih zakona, postoje Božji zakoni. Drama našeg postojanja je u činjenici što možemo stvarati neke naše ljudske zakone i po njima živjeti, a Božje zakone ostavljati po strani, ustvrdio je biskup. Napomenuo je kako su društvo, obitelji i pojedinci istinski uspješni onda kad ljudi dadnu prvenstvo prirodnim, Božjim pravilima i zakonima i prema njima oblikuju ljudske zakone.

Kazao je kako Mojsije u spomenutom ulomku podsjeća Izraelce da su oni brojčano mali narod, ali da mogu postati veliki narod ako budu živjeli po onim zakonima koje im je Bog dao na brdu Sinaju, a nazivaju se deset zapovijedi Božjih, i da će uvijek najbolje činiti kad se u svojim odnosima prema Bogu, drugim ljudima i cijeloj stvarnosti oko sebe, uključujući i državne zakone, budu ravnali prema Božjim zapovijedima. Kad bi neki državni zakoni bili protivni Božjim zakonima, ne bismo ih smjeli obdržavati, jer bismo time pogazili ono što je Božja istina o nama, a to bi značilo prezreti samoga sebe, ustvrdio je biskup.  Naglasio je kako Bog nije dao deset zapovijedi da nam oteža život, nego da nam pomogne biti najdublje povezani s njime, i u pravilnim odnosima s bližnjima i cijelom stvarnošću oko nas, jer u tome leži prava sreća, kazao je biskup. Još je rekao da sreća nije nagomilati nešto materijalno, nego biti usklađen s onom razinom života kojoj pripadamo i koju je Bog za nas smislio.

Nadovezujući se na evanđeoski ulomak u kojem Isus uvjerava svoje slušatelje da nije došao dokinuti Božje zapovijedi sadržane u Mojsijevom zakonu, nego da ih je došao ispuniti, biskup je ustvrdio da je sam Isus naznačio kako je ljubav način kojim se ostvaruje to ispunjenje, te su stoga sav zakon i proroci sažeti u zapovijed ljubavi prema Bogu i bližnjemu. Kazao je da je ljubav moj odnos prema drugome, u kojem drugoga stavljam na prvo mjesto, živim za toga drugoga i polažem svoj život za njega. Upravo takvu je ljubav Bog posvjedočio kad nam je Sina svoga Isusa Krista dao do kraja, do u smrt, da bi nam poručio kako nije protiv nas, nego za nas i tom moćnom ljubavlju koja pobjeđuje smrt i nas uveo u puninu života.

Istaknuo je kako je obitelj koja je donijela na krštenje svoje šesto dijete kroz svoj odnos prema životu očitovala koji je njezin odnos prema Bogu, koji voli život i koji je uvijek za život. Spomenuo je kako se neki bračni drugovi, koji nisu spremni imati više nego jedno ili dvoje djece, opravdavaju žrtvom koju to traži od njih, a koju nisu spremni podnijeti. Kazao je da oni time očituju kako nisu razumjeli osnovnu značajku ljubavi, a to je njezina povezanost sa žrtvom, koja čovjeka iznutra ispunja, oplemenjuje i daje smisao njihovu životu. Stoga je čestitao roditeljima Grgurić što su prihvatili šesto dijete, vjerni Božjim načelima po kojima je on prisutan u njihovu životu, dajući smisao najtežim situacijama i žrtvama njihova bračnog i obiteljskog života. Poželio im je puno radosti u nastojanju oko dobrog odgoja djece, u kojem neće izostati zauzetost da svoju djecu odgoje u pravom odnosu prema Bogu, bližnjima i svim drugim stvarnostima, po obiteljskoj molitvi, a osobito po sudjelovanju na nedjeljnoj svetoj misi.  Pozvao  ih je da zajedno s drugim vjernicima ove korizme posvjedoče kako se žele što potpunije  pripadati Bogu, i živeći u skladu s njegovim zakonima pridonositi da naša zemlja bude blagoslovljena.