Nedjelja Muke Gospodnje – Cvjetnica u Požegi

Na Nedjelju Muke Gospodnje – Cvjetnicu, 28. ožujka požeški biskup Antun Škvorčević u zajedništvu sa  svećenicima djelatnima u središnjim biskupijskim ustanovama i u Župi Sv. Terezije te drugim vjernicima grada Požege predvodio je euharistijsko slavlje. Među sudionicima bili su i ovogodišnji krizmanici i prvopričesnici Župe Sv. Terezije, te učenici Katoličke osnovne škole u Požegi.

Nakon svečano otpjevane Muke po Marku, biskup je u homiliji rekao: »Dok još odjekuje u vama, braćo i sestre, događaj o kojem smo čuli svečano naviješten izvještaj, želio bih samo nakratko podsjetiti na njegov izazov koji još traje. Naime, susreli su se Bog i čovjek, i to na onoj granici koju nazivamo patnja, prolaznost, progon, prezir, smrt. Susreli se, ali ne na trijumfalan način. Isus je, doduše, od svih slavljen ušao trijumfalno na magarcu u Jeruzalem, gdje će podnijeti smrt, ali upravo zato da bi posvjedočio kako se najveći događaj zbiva u poniznosti i skromnosti, u patnji i trpljenju, baš onako kako to ljubav zna. Ona nije trijumf, nego žrtva, poniznost i položenost života za drugoga. Tako se pobjeđuje u Božje ime i s Bogom. Tako su se susreli Bog i čovjek. Draga braćo i sestre! Želio bih da se danas i cijeloga idućeg Svetog tjedna svi obnovimo u toj dubokoj i snažnoj Božjoj istini, te da shvatimo kako u nekim trijumfalnim događajima u našoj domovini nema pobjede, nego se ona zbiva po našoj osobnoj i zajedničkoj poniznosti, patnji i trpljenju, u svakodnevnoj skrivenosti u obitelji, na radnom mjestu ili negdje drugdje, počesto u siromaštvu i prezrenosti, po našoj žrtvi položenog života. U tim stanjima mi nismo napušteni, u njih je ušao Onaj koji je pobijedio. Pobijedila je ljubav, pobijedit će i u vama! Omogućite joj, otvorite prostore svoga srca i svoga života, ne da budete gubitnici, nego pobjednici s njime. Gospodine Isuse, ti si i za nas umro, za sadašnje ljude u ovoj našoj domovini, u ovom našem gradu. Snagom svoje ljubavi uđi u naše nemoći i budi naša pobjeda«, zaključio je biskup.