Spomen na žrtve partizansko-komunističkog progona u Čačincima

U nedjelju, 20. lipnja u župnoj crkvi Presvetog Trojstva u Čačincima održano je euharistijsko slavlje za sve žrtve partizansko-komunističkog progona tijekom Drugoga svjetskog rata i neposredno nakon njega, ubijenih i bačenih u masovnu grobnicu „Slavonsku Jazovku“ u Slatinskom Drenovcu. Slavlje je predvodio izaslanik požeškog biskupa msgr. Antuna Škvorčevića generalni vikar Josip Krpeljević, u zajedništvu sa svećenicima iz Našičkog i Slatinskog dekanata na čelu s dekanima Antom Ivićem i Draganom Hrgićem. Među sudionicima slavlja bili su: Alen Jurenac, načelnik općine Čačinci; Ivan Levar, predsjednik Udruge ratnih veterana »Hrvatski Domobran« iz Slatine; Miroslav Gazda, tajnik Udruge ratnih veterana »Hrvatski Domobran« iz Orahovice; Tomislav Tomić, predsjednik Vijeća općine Čačinci, i Kristina Krmpotić, potpredsjednica Vijeća općine Čačinci.

U homiliji je predvoditelj slavlja rekao da nas pred smrću žrtava iz masovne grobnice u Slatinskom Drenovcu i s drugih gubilišta za vrijeme i nakon Drugoga svjetskog rata mogu obuzimati različiti osjećaji: od ljutnje i frustracije zbog postojanja toga zla i drugih trpljenja nevinih, preko ravnodušnosti i zaborava, pa sve do mržnje i želje za osvetničkom pravdom prema počiniteljima toga zla. Ustvrdio je kako nam je sv. Pavao u ulomku drugog čitanja iz Druge poslanice Korinćanima ponudio najbolji i najtočniji odgovor na mučno pitanje zla i smrti kad je rekao da nas pred činjenicom Kristove muke i smrti za nas obuzima ljubav Kristova. Naglasio je da je Bog koji je ljubav, moćan nadvladati zlo i smrt. Napomenuo je kako je ta Božja moć u Svetom pismu često prikazana slikama iz prirode, napose slikom uzburkanog mora i silinom njegovih valova, kako nam potvrđuje misna čitanja današnje nedjelje. U ulomku prvog čitanja iz jednog od završnih poglavlja Knjige o Jobu, koja je sva posvećena traženju odgovora na mučno pitanje zla, trpljenja i smrti, osobito nevinog čovjeka, Bog stvoritelj nas podsjeća da smo krhka i prolazna stvorenja kojima će postojanje zla, trpljenja i smrti uvijek ostati otajstvo koji nikada na ovoj zemlji nećemo do kraja proniknuti, ali nas uvjerava da je on moćan obuzdati i nadvladati zlo, da on zlu postavlja granicu govoreći »Dotle, ne dalje!«, te da se zlo slama i razbija pred njegovom ljubavlju kao što se morski valovi lome na hridinama. Ta Božja moć nad silama zla koje prijete uništiti čovjeka, još potpunije je očitovana u evanđeoskom ulomku u kojem se pripovijeda kako je Gospodin naš Isus Krist svojom moćnom riječju utišao oluju na moru, i time predoznačio onu konačnu pobjedu nad zlom i smrću koja će se ostvariti u njegovu slavnom uskrsnuću. Izrazio je uvjerenje da Bog, koji je patnje nevinog Joba obilato nagradio, vrativši mu mnogo više dobara  nego što ih je bio izgubio, neće ostati dužan ni našim nevino stradalim žrtvama, nego da će ih u svojoj vječnoj ljubavi višestruko nagraditi. Posljednju riječ neće, dakle, imati ljudska nemoć, zlo i smrt, nego moć Božje pobjedničke ljubavi, ustvrdio je predvoditelj slavlja. Pozvao je sudionike slavlja da žrtva nevino ubijenih ljudi kojih se danas spominjemo pobudi u njima molitvenu zahvalnost, da ih na njihov spomen uvijek obuzima ljubav Kristova, te da im njihova žrtva bude izazov i nadahnuće da se u svojoj svakodnevnoj borbi sa zavodljivostima zla u svojim obiteljima, na radnom mjestu i u javnom životu uvijek znaju svrstati na Božju pobjedničku stranu.

Ovo spomen slavlje se već duži niz godina održava u nedjelje oko svetkovine Presvetog Srca Isusova, i na taj se način živim održava sjećanje na žrtvu nevinih ljudi koji su lišeni života u Slatinskom Drenovcu a tijela im bačena u jamu u čijoj se je blizini nekoć nalazila kapela Srca Isusova.