Sv. Bonaventura, biskup i crkveni naučitelj

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Sv. Bonaventura, biskup i crkveni naučitelj
Spomendan

Čitanja: Izl 3, 13-20; Ps 104, 1 i 5. 8-9. 24-25. 26-27; Mt 11, 28-30.

Evanđelje dana (Mt 11, 28-30)

„Krotka sam i ponizna srca.“

U ono vrijeme: Reče Isus:
»Dođite k meni svi koji ste izmoreni i opterećeni
i ja ću vas odmoriti.
Uzmite jaram moj na sebe,
učite se od mene
jer sam krotka i ponizna srca
i naći ćete spokoj dušama svojim.
Uistinu, jaram je moj sladak
i breme moje lako.«

Razmišljanje

U današnjem Evanđelju sam Isus Svoje učenje naziva Radosnom Viješću, a Božje zapovijedi jarmom i bremenom, dakle nečim što nas ograničava i može predstavljati teret. Ponekad kršteni ljudi postavljaju pitanje zašto u katoličkoj vjeri postoji toliko zabrana, toliko stvari nije dopušteno, a opet svi tako čine ili je čak izglasana i zakonska uredba. Ljudski zakoni ne moraju se uvijek podudarati s Božjim zakonima. Moramo si osvijestiti da naš Stvoritelj i Zakonodavac želi našu sreću. On je Stvoritelj cijelog svemira i čovječanstva, ima pregled nad svime, a ne samo nad nekim uskim područjem u kojem smo mi stručnjaci. U situaciji kada moramo birati između Njegova zakona i zakona koji su ustanovili ljudi, vrijedi odabrati Njega. On je sladak i lagan kad se prima s vjerom i prihvaćanjem. Osim toga, ako dolazimo Isusu sa svojim opterećenjima, On će nas odmoriti. B.W.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2021. u izdanju Misionara Krvi Kristove)