Poruka biskupa Škvorčevića za 1. Svjetski dan djedova i baka i starijih osoba

Poštovana i draga braćo svećenici!

Želio bih vas podsjetiti da je papa Franjo 31. siječnja ove godine, uoči blagdana Gospodinova prikazanja u hramu proglasio Svjetski dan djedova i baka te starijih osoba, koji će se slaviti svake godine na četvrtu nedjelju u mjesecu srpnju, najbliže spomendanu svetih Joakima i Ane, Isusovih „djeda i bake“. Svetog Oca je na to potaknula činjenica da su djedovi i bake često zaboravljeni, a dugujemo im zahvalnost što mladim naraštajima prenose iskustvo života i vjere te je njihova starost poseban dar koji treba cijeniti. Istaknuo je važnost susretanja djedova i baka s unucima te u Poruci za 1. svjetski dan djedova i baka i starijih osoba pod naslovom “Ja sam s tobom u sve dane” Papa piše: „I to je bît ovog Svjetskog dana za koji sam htio da se prvi put slavi ove godine, nakon dugotrajne izoliranosti i još uvijek sporog vraćanja uobičajenog društvenog života: neka svakog djeda, svaku baku, svaku stariju osobu – posebno one od nas koji su najusamljeniji – posjeti jedan anđeo!“

Pozivam sve župnike da u nedjelju, 25. srpnja 2021. na svim svetim misama upoznaju vjernike s odlukom pape Franje o proslavi Svjetskog dana djedova i baka te starijih osoba u Godini obitelji „Amoris laetitia“. Neka na temelju priložene Poruke Svetog Oca istaknu njihovu ulogu i dostojanstvo u našem društvu, napose u Crkvi, za njih upute Bogu molitvu i potaknu mlade naraštaje da im svojim posjetom iskažu pažnju i posvjedoče kako nisu sami. Podsjetio bih da je posjet starijim i osamljenim osobama posebno povjeren brizi članova župnog pastoralnog vijeća, napose karitativne skupine. Svjesni da stariji većinom ne idu na godišnje odmore, oni će upravo tijekom ljeta pronaći vremena da ih posjete, za njih organizirati određene programe, koji će biti znak kako su oni važan dio župne zajednice, čije je poslanje dragocjeno prvenstveno u molitvi i žrtvi koju Bogu prikazuju za naše dobro.

Zahvaljujem vam za sve što ćete poduzeti na prvi Svjetski dan djedova i baka te starijih osoba, kao i za sve ono što redovito činite u pastoralu starijih osoba. Uz srdačan pozdrav i blagoslov u Gospodinu –

✠ Antun Škvorčević
požeški biskup