Sv. Grgur Veliki, papa i crkveni naučitelj

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Sv. Grgur Veliki, papa i crkveni naučitelj
Spomendan

Čitanja: Kol 1, 15-20; Ps 99, 1b-2. 3. 4. 5; Lk 5, 33-39.

Obljetnica posvete crkve: Jakšić.

Evanđelje dana (Lk 5, 33-39)

„Kad im se ugrabi zaručnik, tada će postiti.“

U ono vrijeme: Rekoše Isusu farizeji i pismoznanci: »Učenici Ivanovi, a tako i farizejski, počesto poste i obavljaju molitve, tvoji pak jedu i piju.« Reče im Isus: »Ne možete svatove prisiliti da poste dok je zaručnik s njima. Doći će već dani: kad im se ugrabi zaručnik, tada će postiti, u one dane!«
A kazivao im je i prispodobu: »Nitko neće otparati krpe s novog odijela da je stavi na staro odijelo. Inače će i novo rasparati, a starom neće pristajati krpa s novoga.«
»I nitko ne ulijeva novo vino u stare mješine. Inače će novo vino proderati mješine pa će se i ono proliti i mješine će propasti. Nego, novo vino neka se ulijeva u nove mješine!«
»I nitko pijuć staro, ne zaželi novoga. Ta veli se: ‘Valja staro!’«

Razmišljanje

Svojim postupcima Isus probija sve barijere i baca novo svjetlo na odredbe Zakona (koje su Židovi sami sebi nametnuli) kako bi ih podigao iz mrtvila i udahnuo im život. Post koji stvara jaz između Isusovih učenika i ostalih učenika, sljedbenika Ivanovih i farizejskih, predstavlja mrtvo pravilo ako ne vodi zbližavanju s Bogom. Isus naglašava da Njegovi učenici sada ne moraju postiti jer uza se imaju svog Učitelja, Zaručnika, a kada On ne bude tu, oni će postiti. To je novi nauk koji tek treba biti usvojen, kojim se treba hraniti i polako u njemu napredovati. Primjeri starih i novih vinskih mješina te nove zakrpe prišivene na staru odjeću, pokazuju nam situacije u kojima treba postupiti mudro i razborito jer će u protivnom učinak biti suprotan od željenoga. I umjesto da nešto sačuvamo i spasimo, mi ćemo to uništiti. Znamo li u svom duhovnom životu pažljivo i razborito dozirati staro i na njegovim temeljima sijati novo pažljivo “zalijevajući” svjetlošću i mudrošću koje izviru iz Duha Svetoga kojega nam je poslao Isus? H.C.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2021. u izdanju Misionara Krvi Kristove)