Splitski hodočasnici posjetili Požešku biskupiju

Dana, 16. listopada 2021. požeški biskup Antun Škvorčević primio je grupu hodočasnika iz Splita koji su u sklopu hodočašća Duhovne škrinje Slavonije s fra Domagojem Runjom i voditeljicom turističke agencije Ichtis Natašom Bulić posjetili Požegu, Našice, Cernik, Pleternicu i Slavonski Brod. Biskup je hodočasnicima izrazio srdačnu dobrodošlicu u sjedište Požeške biskupije, podsjetivši na dvadeset i četiri godine njezina trajanja. Opisao im je bogatu povijest požeškog kraja koja je prethodila utemeljenju Biskupije 1997. godine, na snažan trag koji su ostavili franjevci a napose isusovci u obnovi ovih prostora nakon oslobođenja od Osmanlija, izgradivši i zgradu današnjeg biskupskog doma, i djelujući na odgojno-obrazovnom području, koje na svoj način nastavlja Požeška biskupija po svojim katoličkim školama. Predstavio im je crkvu Sv. Lovre i istaknuo njezin povijesno-kulturni značaj te upoznao s osobito vrijednim srednjovjekovnim freskama. Nakon upoznavanja s poviješću Požeške biskupije i razgledavanja crkve sv. Lovre, biskup je s hodočasnicima posjetio Katedralu i Riznicu te Dijecezanski muzej. Istaknuo je značaj crkve Sv. Terezije Avilske u Požegi koju su gradili carica Marija Terezija i zagrebački biskup Franjo Thauszy, rekavši kako je stručnjaci smatraju jednom od najljepših kasnobaroknih građevina na ovom području, a i šire. Na kraju je svakom od njih darovao knjigu Riječ Božja nije okovana u kojoj su skupljena biskupova pisma, poruke, i homilije u vrijeme pandemije koronavirusa.