Živjeti sinodalnu Crkvu: Što je sinoda/sinodalnost?

Zajedno s cijelom Crkvom, 17. listopada 2021. otvorili smo i u našoj Požeškoj biskupiji proces sinodskog savjetovanja u pripravi za Biskupsku sinodu na temu „Za sinodalnu Crkvu: zajedništvo, sudjelovanje i poslanje“, koje je za nas ujedno i sastavni dio programa 25. obljetnice osnutka i uspostave Požeške biskupije. Budući da savjetovanje podrazumijeva osluškivanje Duha koji se očituje u zajednici Crkve, tijekom sinodskoga hoda objavljivat ćemo kratke video-uratke pod nazivom “Živjeti sinodalnu Crkvu” s kratkim i poticajnim razmišljanjima te svjedočanstvima vjernika laika koji u svojoj krsnoj (su)odgovornosti vrše određeno poslanje te izgrađuju i obogaćuju požešku mjesnu Crkvu.

Biskupska sinoda s temom „Za sinodalnu Crkvu: zajedništvo, sudjelovanje i poslanje“ pred svakog vjernika stavlja osnovna pitanja razlikovanja pojmova sinode i sinodalnosti. Njihovo razumijevanje pomaže nam da nam proces savjetovanja uistinu bude prigoda obnoviti i produbiti svijest o sinodalnom značenju naše požeške mjesne Crkve u kojoj ostvarujemo svoju krsnu pripadnost Isusu Kristu i poslanje u jednoj, svetoj, katoličkoj i  apostolskoj Crkvi. O spomenutom nam je ukratko progovorio biskup msgr. Antun Škvorčević.