Živjeti sinodalnu Crkvu: Molitvene zajednice u Crkvi

Osobito važno poslanje u Crkvi imaju vjernici molitelji ili molitvene zajednice. Dogmatska konstitucija Drugog vatikanskog sabora o Crkvi govori kako su vjernici laici okupljeni u zajednicu pozvani „sve svoje sile, što su ih primili od dobrote Stvoritelja i od milosti Otkupitelja, upotrijebiti za porast Crkve i njezino trajno napredovanje u svetosti“ (Lumen gentium, br. 33). Osobno svjedočanstvo molitve dala je Kristina Markanjević, voditeljica molitvene zajednice “S Marijom za život” koja djeluje već 17 godina. Njezini članovi se okupljaju subotom u požeškoj crkvi sv. Lovre te kroz molitvu krunice i razmatranje evanđelja, uz svećenika-duhovnika, mole za život, osobito onaj čije je dostojanstvo ugroženo.