Živjeti sinodalnu Crkvu: Udruge vjernika laika u Crkvi

„Neka vjernici laici ne prestanu trajno njegovati sposobnosti i talente kojima su obdareni (…) i služiti se vlastitim darovima koje su primili od Duha Svetoga“ (Apostolicam actuositatem, br. 4) čemu im uvelike doprinose udruženja jer „neki se poslovi ne mogu uspješno obavljati, niti se mogu pravi plodovi postići, bez zajedničke akcije“ (Apostolicam actuositatem, br. 18).

Na tragu spomenutog Dekreta o apostolatu laika Drugog vatikanskog koncila djeluje i Udruga sv. Vinka Paulskog – međunarodna, katolička, karitativna i volonterska udruga vjernika laika. Osnovao ju je 1833. mladi student bl. Frédéric Ozanam s ciljem udruženog pomaganja starima, bolesnima i siromašnima u glavnom gradu Francuske. Prva konferencija Udruge na području Hrvatske osnovana je 1858., a danas ih u Hrvatskoj ima čak 40.

O svom poslanju i karitativnom djelovanju svjedoče nam Mirjana Prpić i Ivana Dujić, članice Konferencije Preslavnog Imena Marijina u Novoj Kapeli Udruge sv. Vinka Paulskog u Republici Hrvatskoj.

Video-uradci pod općim tematskim nazivom “Živjeti sinodalnu Crkvu”, oblikovani tijekom procesa sinodskog savjetovanja u Požeškoj biskupiji, donose kratka i poticajna razmišljanja na temu Biskupske sinode „Za sinodalnu Crkvu: zajedništvo, sudjelovanje i poslanje“ te svjedočanstva vjernika laika koji u svojoj krsnoj (su)odgovornosti vrše određeno poslanje te izgrađuju i obogaćuju požešku mjesnu Crkvu.

• Gosti: Ivana Dujić i Mirjana Prpić, članice Konferencije Preslavnog Imena Marijina u Novoj Kapeli Udruge sv. Vinka Paulskog u Republici Hrvatskoj
  • Izdaje: Povjerenstvo Požeške biskupije za medije
  • Odgovara: Pastoralni centar Požeške biskupije