Sjednica Ekonomskog vijeća Požeške biskupije

U Biskupskom domu u Požegi pod predsjedanjem biskupa Antuna Škvorčevića, 27. siječnja 2022. održana je proračunska sjednica Ekonomskog vijeća Požeške biskupije na početku nove građanske godine, na kojoj su sudjelovali Dražen Akmačić, Mario Sanić, Milan Vidaković, Dragan Hrgić, ravnatelj Ustanove za uzdržavanje klera i drugih crkvenih službenika Ivica Žuljević te ekonom Robert Mokri. Sjednica je započela molitvom Trećega časa. Biskup Antun je potom u pozdravu spomenuo da današnje kratko čitanje iz Knjige Mudrosti daje usmjerenje ovom radnom susretu. Kazao je da sveti pisac ne govori kako se Bog proslavlja u nama, nego da Gospodin ne ostavlja svojih, uzvisuje ih i proslavlja. Ta svijest da je Bog s nama u našem djelovanju i nastojanjima, ohrabrenje je i za nas u vršenju poslanja koje nam je kao vijećnicima povjereno, rekao je biskup Antun. Dodavši kako je ovo 25. proračun Biskupije od njezina utemeljenja, zahvalio je Bogu što nas neprestano podiže u poteškoćama i nevoljama te se proslavlja i u nastojanjima oko materijalnih dobara kako bi Biskupija mogla postizati svoju svrhu. Istaknuo je da u skladu s propisima Zakonika kanonskoga prava Ekonomsko vijeće treba u suradnji s ekonomom pripraviti predračun primitaka i izdataka koji se predviđaju za upravljanje Biskupijom tijekom godine te prihvatiti i potpisati ekonomov izvještaj o izvršenom biskupijskom proračunu za prethodnu godinu.

Nakon čitanja Zapisnika s prošle sjednice, biskupijski ekonom Robert Mokri podnio je izvještaj o primitcima i izdatcima u 2021. godini, koji je nakon rasprave prihvaćen. Zatim je predstavio prijedlog proračuna za 2022. koji je uz određene korekcije također prihvaćen. U nastavku sjednice raspravljeno je pitanje biskupijskih čina izvanrednog upravljanja vremenitim dobrima, za koje su vijećnici dali suglasnost. Razmotrene su potrebe gradnje novih i popravci postojećih crkvenih objekata u pojedinim župama Požeške biskupije te o pomoći koju im je moguće pružiti iz biskupijskog proračuna. Vijećnici su posvetili pozornost pitanju svećeničkih mjesečnih nagrada, podržali način na koji će se provoditi povremeni zdravstveni sistematski pregledi svećenika, osvrnuli se na stanje umirovljenih svećenika, dogradnju djelovanja Caritasa Požeške biskupije, na pastoralno i materijalno stanje župa zbog smanjenja broja vjernika, kako je očitovao najnoviji popis stanovništva. Biskup je na kraju zahvalio ekonomu i svim vijećnicima za suradnju u upravljanju biskupijskim vremenitim dobrima.