Svećenici Preloškog dekanata posjetili Požegu

Svećenici Preloškog dekanata, predvođeni dekanom Josipom Pivarem i preloškim župnikom Antunom Hoblajem organizirali su svoj uskrsni izlet „Emaus“ te su 21. travnja 2022. posjetili Požegu. U Biskupskom domu primio ih je biskup Antun Škvorčević. Izrazio im je dobrodošlicu u sjedištu Požeške biskupije, podsjetivši na dvadeset i pet godina njezina trajanja. Predstavio im je crkvenu povijest požeškoga kraja koja je prethodila utemeljenju Biskupije 1997. godine, na snažan trag koji su ostavili franjevci a napose isusovci u obnovi ovih prostora nakon oslobođenja od Osmanlija, koji su podigli i zgradu današnjeg Biskupskog doma i djelovali na odgojno-obrazovnom području, koje na svoj način nastavlja Požeška biskupija osnutkom katoličkih škola. Predstavio im je i bogati fundus knjiga iz Povijesne biskupijske knjižnice te starodrevnu požešku crkvu Sv. Lovre s njezinim osobito vrijednim srednjovjekovnim freskama. Zatim se biskup sa svećenicima uputio u Katedralu. Istaknuo je značaj crkve sv. Terezije u Požegi, koju su gradili carica Marija Terezija i zagrebački biskup Franjo Thauszy. Spomenuo je kako je nakon osnutka Požeške biskupije 1997. godine najprije uređena zgrada Biskupskog doma a o desetoj obljetnici Biskupije temeljito je obnovljena i Katedrala. Posjetili su zatim Riznicu te Dijecezanski muzej. Svećenici su zahvalili biskupu na srdačnom prijemu i uručili prigodan poklon. Pohod je završio posjetom pleterničkom svetištu Gospe od Suza.