Sv. Katarina Sijenska, djevica i crkvena naučiteljica – zaštitnica Europe

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Sv. Katarina Sijenska, djevica i crkvena naučiteljica – zaštitnica Europe
Blagdan

Čitanja: 1 Iv 1, 5 – 2,2; Ps 102, 1-2. 3-4. 8-9. 13-14. 17-18a; Mt 11, 25-30.

Evanđelje dana (Mt 11, 25-30)

“Sakrio si ovo od mudrih i umnih, a objavio malenima.”

U ono vrijeme reče Isus: »Slavim te, Oče, Gospodaru neba i zemlje, što si ovo sakrio od mudrih i umnih, a objavio malenima. Da, Oče, tako se tebi svidjelo. Sve je meni predao Otac moj i nitko ne pozna Sina doli Otac niti tko pozna Oca doli Sin i onaj kome Sin hoće objaviti. Dođite k meni svi koji ste izmoreni i opterećeni i ja ću vas odmoriti. Uzmite jaram moj na sebe, učite se od mene jer sam krotka i ponizna srca i naći ćete spokoj dušama svojim. Uistinu, jaram je moj sladak i breme moje lako.«

Razmišljanje

Današnje Evanđelje započinje molitvom zahvale koju Isus upućuje Bogu Ocu. Isus hvali ponizne i jednostavne jer se Bog preko njih uprisutnjuje u svijetu i savršeni su uzor velikodušnosti i odgovora na ljubav koju nam Bog iskazuje. Iz ove molitve spontano izvire pitanje: kako mogu biti ponizan i jednostavan da se također osjećam izabranim i da Bogu bude u meni milina? Koje ću konkretne osobine, krijeposti njegovati u svome životu da istinski iskusim ovu evanđeosku mudrost o kojoj Isus govori? Jednostavnost je u Bibliji povezana s transparentnim i autentičnim načinom života i iskrenim srcem. Jednostavnost je u tome da se, gledajući samo u Boga i na Boga, govori o stvarima onako kako jest, bez nepotrebnih spekulacija, prijevara i glume. Ono što je svojstveno i karakteristično za jednostavnost jest neprestano pozivanje na Boga i nastojanje da se Njemu svidimo svojim mislima, riječima i djelima. Stoga je nužno rastati se s drskošću, ohološću, samodostatnošću, lažju, prijevarom, licemjerstvom i dvoličnošću, ispraznošću i taštinom, a prionuti uz jednostavnost i poniznost, siromaštvo i ovisnost o Božjoj milosrdnoj ljubavi. Jednostavnost se također očituje i u govorenju istine, obrani istine i zalaganju za nju svagdje tamo gdje se ona ne nalazi. U svijetu koji se odlikuje prividnošću, trčanjem za laganim i površnim pljeskom i slavom – sve su to odrazi i vanjske slike koje se nikako ne mogu pomiriti s nutarnjim životom. Kadgod se brani vlastite egoistične interese, narušava se opće dobro; evanđeoska se jednostavnost sastoji u iskrenosti, transparentnosti i istini. Na svu sreću, postoje još ljudi koji u vrlo teškim životnim situacijama izabiru Kristove principe istine i ljubavi koje se objavljuje u evanđeoskoj ljubavi prema malenima. Kakva će biti naša iskustva ako se odlučimo za život u evanđeoskoj jednostavnosti i poniznosti? Isus nam sam odgovara u drugom dijelu današnjeg Evanđelja: u Njemu ćemo pronaći spokoj i mir duše kada oslobođeni od tereta svojih briga osjetimo prisutnost Krista koji je krotka i ponizna srca. On će nas vjerno pratiti na našem životnom putu. W. Cz.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2022. u izdanju Misionara Krvi Kristove)