Utorak šestog vazmenog tjedna

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Svagdan

Čitanja: Dj 16, 22-34; Ps 137, 1-2a. 2bc-3. 7c-8; Iv 16, 5-11.

Evanđelje dana (Iv 16, 5-11)

“Ako ne odem, Branitelj neće doći k vama.”

U ono vrijeme: Reče Isus svojini učenicima:
»Sada odlazim k onome koji me posla
i nitko me od vas ne pita: ‘Kamo ideš?’
Naprotiv, žalošću se ispunilo vaše srce
što vam ovo kazah.
No kažem vam istinu:
bolje je za vas da ja odem;
jer ako ne odem,
Branitelj neće doći k vama;
ako pak odem,
poslat ću ga k vama.
A kad on dođe,
pokazat će svijetu
što je grijeh,
što li pravednost,
a što osuda:
grijeh je
što ne vjeruju u mene;
pravednost —
što odlazim k Ocu
i više me ne vidite;
a osuda —
što je knez ovoga svijeta osuđen.«

Razmišljanje

Isus priprema Svoje učenike za onaj trenutak u kojem će se vratiti k Svome Ocu, uzaći na Nebo nakon izvršene misije spasenja. Uopće se ne treba čuditi Gospodinovim učenicima što su tužni kada im Njihov Učitelj i Vođa, kojem su posvetili čitav svoj život, radi kojega su sve ostavili, govori da će ih morati napustiti. No, Isus ih ne ostavlja u toj tuzi, već im obećava dar Duha Svetoga, Tješitelja, kojega će im poslati i koji će biti s njima do kraja svijeta. Osim toga, Isus je već i na drugim mjestima govorio o tome da će otići u Nebo, da će im tamo pripraviti mjesto, da će ih čekati tamo u Svome vječnom Kraljevstvu punom sreće i radosti,. Mi također ne trebamo biti ni tužni, ni zabrinuti jer nas Isus nije ostavio ovdje na zemlji same. Dao nam je Duha Svetoga koji je čitavo vrijeme s nama u svim našim nevoljama, koji nas nadahnjuje, koji nas učvršćuje u vjeri, osposobljuje za svjedočenje za Krista… Isus nam je dao Euharistiju u kojoj je stvarno prisutan i kojom nas hrani, dao nam je i druge sakramente koji nas krijepe na putu spasenja. Dao nam je Svoju Riječ koja nam je svjetlo, mudrost i koja je puna snage Duha Svetoga… Isus nas nije ostavio same, iako je otišao k Ocu; dao nam je sve ono što nam je potrebno za spasenje, dovoljno je samo otići i zagrabiti s tih Gospodnjih mističnih Izvora. Duh Sveti koji neprestano djeluje u čitavoj zajednici Crkve i odgovornima za Nju uvjerava svijet u grijeh, pravednost i sud. Jer ovaj svijet i sve što je na njemu zaraženo je grijehom i gospodarom ovoga svijeta to jest, prema teologiji Ivana Evanđelista, zlim duhom. Dakle, milost i djelovanje Duha Svetoga u Crkvi neprestano podsjeća na milost, spasenje, istinu, zapovijedi i evanđeoske zahtjeve koji se suprotstavljaju stvarnosti grijeha i zloga duha. Ovaj svijet i njegov gospodar su već osuđeni – Isus ih je pobijedio! Zato i mi možemo sudjelovati u toj pobjedi našega Gospodina. D. M.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2022. u izdanju Misionara Krvi Kristove)