Ostavština maestra Vladimira Kranjčevića u Požeškoj biskupiji

U Biskupskom domu u Požegi, 24. svibnja 2022. biskup Antun Škvorčević primio je Martinu Fridu Kaurimsky, nećakinju pokojnog maestra Vladimira Kranjčevića te Sašu Dracha, pisca monografije o njegovu liku i umjetničkom doprinosu hrvatskom glazbenom životu.

Biskup je podsjetio goste na vlastitu povezanost s maestrom Kranjčevićem u vrijeme svoga zagrebačkog djelovanja te suradnju s njime u različitim pastoralnim projektima, među ostalim prigodom oživljavanja Cantores-a sancti Marci u Župi sv. Marka, na programu proglašenja Gospe Kamenitih vrata zaštitnicom grada Zagreba, na programima prigodom 900. obljetnice prvog spomena Zagrebačke biskupije i grada Zagreba, na organizaciju prvog pastoralnog posjeta pape Ivana Pavla II. Zagrebu 1994. godine, napose u izboru Hipodroma za mjesto slavlja svete mise te uprizorenja Oratorija „Majka Božja Kamenitih vrata“ na Trgu sv. Katarine. Biskup je predstavio ostavštinu koju je preminuli maestro darovao Požeškoj biskupiji te su u Povijesnom arhivu razgledali maestrovu arhivsku građu, potom njegove knjige koje su ušle u sastav Knjižnice Požeške biskupije, posebno brojne partiture kojima se on služio kao dirigent, odličja koja je primio kao priznanje za svoje djelovanje, gramofonske ploče i glazbene CD-e te druge predmete. Razgovaralo se o pristupu navedenim predmetima, napose onih koji proučavaju Kranjčevićev lik i djelo. Posjetom Knjižnici i Arhivu Požeške biskupije, crkvi sv. Lovre, Katedrali i Dijecezanskom muzeju, nećakinja Frida Kaurimsky i spisatelj Saša Drach mogli su se uvjeriti u kakvi je ambijent smještena ostavština maestra Kranjčevića i zašto je on odredio da ona bude vlasništvo Požeške biskupije.