Blažena Djevica Marija – Majka Crkve

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Blažena Djevica Marija – Majka Crkve
Blagdan

Čitanja: Post 3, 9-15. 20, Ps Jdt 13, 18bcde. 19; Iv 19, 25-27.

Evanđelje dana (Iv 19, 25-27)

“Evo ti sina! Evo ti majke!”

U ono vrijeme: Uz križ su Isusov stajale majka njegova, zatim sestra njegove majke, Marija Kleofina, i Marija Magdalena. Kad Isus vidje majku i kraj nje učenika kojega je ljubio, reče majci: »Ženo! Evo ti sina!« Zatim reče učeniku: »Evo ti majke!« I od toga časa uze je učenik k sebi!

Razmišljanje

Evo nas na samoj Golgoti… Isus trpi i umire… S njim se događa sve što je naviješteno… Uza svu tu muku, Isus Ljubljenom Učeniku povjerava Svoju Majku, a po njemu i svima nama… Pokušajmo u pamet prizvati taj događaj i udubimo se u njega. Pogledajmo sve ljude koji se tamo nalaze: kako se ponašaju, što rade, tko mari za Isusa, a tko ne… Ugledajmo i sebe kako tamo stojimo… Što činim? Kako se ponašam? Na čijoj sam strani?… Ono do čega mi je u životu stalo, do toga će mi biti stalo i u tom trenutku… Ono za čim moje srce teži u životu, težit će i u tom trenutku… Dođimo na Golgotu pod Isusov križ onakvi kakvi jesmo, bez glume i pretvaranja… Kada siđemo s Golgote, kada se vratimo u uobičajeni ritam i tijek života, budimo svjesni Raspete Ljubavi i njegove prisutnosti u svome životu! Prigrlimo Njegovu Majku kao svoju Majku i kao pravi kršćani hodimo ovim svijetom šireći samo Kristovu ljubav! A. S.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2022. u izdanju Misionara Krvi Kristove)