Sv. Antun Padovanski, prezbiter i crkveni naučitelj

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Sv. Antun Padovanski, prezbiter i crkveni naučitelj
Spomendan

Čitanja: 1 Kr 21, 1-16; Ps 5, 2-3. 4b-6a. 6b-7; Mt 5, 38-42.

Titular: Daruvar – sv. Antun Padovanski, Krapje, Našice, Staro Petrovo Selo – sv. Antun Padovanski – svetkovina.

Evanđelje dana (Mt 5, 38-42)

“Ja vam kažem: Ne opirite se Zlomu!”

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima:
»Čuli ste da je rečeno:
Oko za oko, zub za zub!
A ja vam kažem:
Ne opirite se Zlomu!
Naprotiv, pljusne li te tko po desnom obrazu,
okreni mu i drugi.
Onome tko bi se htio s tobom parničiti
da bi se domogao tvoje donje haljine
prepusti i gornju.
Ako te tko prisili jednu milju,
pođi s njim dvije.
Tko od tebe što zaište,
podaj mu!
I ne okreni se od onoga
koji hoće da mu pozajmiš.«

Razmišljanje

Agresija rađa agresiju, nasilje rađa nasilje, mržnja rađa mržnju. Kako ju zaustaviti? Samo dobrotom i ljubavlju. Na agresiju, nasilje i mržnju odgovaramo ljubavlju. Blagoslivljati i dobro činiti svojim neprijateljima Isusov je recept iz današnjeg Evanđelja. Istini za volju, ovako ljubiti nismo u stanju sami po sebi; potrebna nam je Božja milost. A do nje se dolazi molitvom i povjerenjem u Boga. Da bi se moglo istinski ljubiti potrebno je povjerovati u Ljubav i prihvatiti tu Ljubav u svoje srce i život. Vjerujemo u Ljubav, a ne samo u ljudske veze, dogovore, ugovore, ekonomske veličine ili ljudski razum. Vjerujemo u Ljubav, a to znači da Ona pobjeđuje svijet i ratove. Ljubavi su povjerovali sv. Maksimilijan i bogoslov Marian Śpikowski, rođak obitelji Pulikowski. Obojica su položila svoje živote za bližnje. B. W.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2022. u izdanju Misionara Krvi Kristove)