Sv. Grgur Veliki, papa i crkveni naučitelj

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Sv. Grgur Veliki, papa i crkveni naučitelj
Spomendan

Čitanja: 1 Kor 4, 6-15; Ps 144, 17-18. 19-20. 21; Lk 6, 1-5.

Obljetnica posvete crkve: Jakšić.

Evanđelje dana (Lk 6, 1-5)

“Zašto činite što subotom nije dopušteno?”

Jedne subote prolazio je Isus kroz usjeve. Učenici su njegovi trgali klasje, trli ga rukama i jeli. A neki farizeji rekoše: »Zašto činite što subotom nije dopušteno?« Odgovori im Isus: »Zar niste čitali što učini David kad ogladnje on i njegovi pratioci? Kako uđe u Dom Božji, uze, pojede i svojim pratiocima dade prinesene kruhove kojih ne smije jesti nitko, nego samo svećenici?« I govoraše im: »Sin Čovječji gospodar je subote!«

Razmišljanje

Od kada je počeo javno djelovati, Isus je stalno na oku farizejima i pismoznancima: stalno su vrebali kako Ga uhvatiti u pogrješci, prijestupu Zakona ili krivovjerju i na taj način Ga razotkriti kao još jednoga u nizu lažnih proroka kojih je bilo i tada i bit će ih uvijek. No, Isus, po tko zna koji put, razoružava one koji mu prigovaraju. Ovaj puta radi se o suboti, svetom danu za Židove, danu u kojemu je zabranjeno raditi bilo kakav ozbiljniji posao. Zabranjen posao bila je i žetva i upravo tu je nastao problem. Isusovi učenici prolazili su kroz usjeve, ogladnjeli i rukama trgali klasje kako bi utažili glad. Farizeji, videći to, odmah su reagirali. Učenici trgaju klasje, a što je trganje klasja drugo doli žetva; vidimo kako su farizeji „usko” gledali Zakon. Isus reagira i podsjeća ih na situaciju kada je kralj David, veliki autoritet za Židove, učinio nešto slično tj. po njihovu – kršio Zakon. Zaključuje Svoje tumačenje tvrdnjom da je Sin Čovječji gospodar subote, aludirajući na Sebe. On učenicima može dopustiti što želi jer On jest onaj kojega mogu uvrijediti kršenjem Zakona. Ovo što učenici čine nasušna je potreba utažiti glad. S. H.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2022. u izdanju Misionara Krvi Kristove)