Sv. Vinko Paulski, prezbiter

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Sv. Vinko Paulski, prezbiter
Spomendan

Čitanja: Job 9, 1-12. 14-16; Ps 87, 10bc-11. 12-13. 14-15; Lk 9, 57-62.

Obljetnica posvete crkve: Strmac – crkva sv. Rafaela.

Evanđelje dana (Lk 9, 57-62)

“Za tobom ću kamo god ti pošao.”

U ono vrijeme: Dok su Isus i njegovi učenici išli putem, reče mu netko: »Za tobom ću kamo god ti pošao.« Reče mu Isus: »Lisice imaju jazbine, ptice nebeske gnijezda, a Sin Čovječji nema ni gdje bi glavu naslonio.«
Drugomu nekom reče: »Pođi za mnom!« A on će mu: »Dopusti mi da prije odem i pokopam oca.« Reče mu: »Pusti neka mrtvi pokapaju svoje mrtve, a ti idi i navješćuj kraljevstvo Božje.«
I neki drugi reče: »Za tobom ću, Gospodine, ali dopusti mi da se prije oprostim sa svojim ukućanima.« Reče mu Isus: »Nitko tko stavi ruku na plug pa se obazire natrag, nije prikladan za kraljevstvo Božje.«

Razmišljanje

Nije potrebno posebno naglašavati da je malo kršćana, dakle ljudi koji vjeruju, a da se ne obaziru natrag. Događa nam se da čak i samog Isusa napustimo smatrajući Njegov nauk preteškim i neprihvatljivim, a uz to teško se osloboditi svojih ambicija i vlastitih interesa i svih drugih zaprjeka koje stoje na putu kršćanske slobode i oslobađajuće i prave ljubavi prema Bogu. Sigurno je da se ne odričemo Isusa izravno i jednoznačno, no ne podsjećamo li na učenike koji su se nakon susreta s Učiteljem vratili svojim obvezama, mrežama, lađama? Ne odstupamo li ponekad od svoga kršćanskog poziva i vrijednosti poput onih razočaranih učenika na putu u Emaus? Neka Isus iznova raspali naša srca. Možda ćemo najprije morati prihvatiti i prigrliti nepoznatu osobu koja se pojavljuje na našem putu ili kod našeg stola. Kad drugome otvorimo svoje srce, kad ga pozovemo za svoj stol, otvorit će nam se oči i vidjet ćemo pokraj sebe one koji su u potrebi i u njima ćemo prepoznati Njega – Krista. Shvatit ćemo da nema uskrsnuća bez smrti i da su ljudi s kojima se Isus poistovjećuje, dakle siromašni, gladni, žedni, ponizni, mirotvorci, progonjeni, svi odreda blaženi na putu do Božjeg Kraljevstva. W. Cz.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2022. u izdanju Misionara Krvi Kristove)