Sv. Leon Veliki, papa i crkveni naučitelj

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Sv. Leon Veliki, papa i crkveni naučitelj
Spomendan

Čitanja: Flm 7-20; Ps 145, 6c-7ab. 7c-8. 9-10; Lk 17, 20-25.

Obljetnica posvete crkve: Vrbova.

Evanđelje dana (Lk 17, 20-25)

“Kraljevstvo je Božje među vama.”

U ono vrijeme: Farizeji upitaju Isusa: »Kad će doći kraljevstvo Božje?« Odgovori im: »Kraljevstvo Božje ne dolazi primjetljivo. Niti će se moći kazati: ‘Evo ga ovdje!’ Ili: ‘Eno ga ondje!’ Ta evo — kraljevstvo je Božje među vama!«
Zatim reče učenicima: »Doći će dani kad ćete zaželjeti vidjeti i jedan dan Sina Čovječjega, ali ga nećete vidjeti. Govorit će vam: ‘Eno ga ondje, evo ovdje!’ Ne odlazite i ne pomamite se! Jer kao što munja sijevne na jednom kraju obzorja i odbljesne na drugom, tako će biti i sa Sinom Čovječjim u Dan njegov. No prije treba da on mnogo pretrpi i da ga ovaj naraštaj odbaci.«

Razmišljanje

Današnje nam Evanđelje osvješćuje Božju prisutnost među nama. Ta evo – kraljevstvo je Božje među vama! Također podsjeća da će Sin Čovječji doći na kraju vremena, a to znači u Posljednji Dan. Posljednji Dan je dan svršetka svijeta i dan suda za svakog čovjeka. Za nas će trenutak dolaska Sina Čovječjega biti naša smrt. S jedne strane, riječi današnjeg Evanđelja stavljaju nas u situaciju koje se možemo bojati i koja nas može uzrujati. S druge pak strane, slušamo riječi samoga Isusa: Ta evo – kraljevstvo je Božje među vama. Bog je blizu, Njegova Ljubav je blizu. Njegovo spasenje je blizu. On će nam pomoći živjeti u perspektivi Vječnoga Života. Molimo Isusa, koji će poput bljeska ponovno doći na zemlju, za milost života u perspektivi Vječnosti. H. C.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2022. u izdanju Misionara Krvi Kristove)