Utorak drugog tjedna došašća

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Svagdan

Čitanja: Iz 40, 1-11; Ps 95, 1-2. 3 i 10ac. 11-12. 13; Mt 18, 12-14.

Titular: Jasenovac, Međurić, Podgorač, Pleternica – sv. Nikola, biskup – svetkovina.

Evanđelje dana (Mt 18, 12-14)

“Bog neće da propadnu maleni.”

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: »Što vam se čini? Ako neki čovjek imadne sto ovaca i jedna od njih zaluta, neće li on ostaviti onih devedeset i devet u gorama i poći u potragu za zalutalom? Posreći li mu se te je nađe — zaista, kažem vam, raduje se zbog nje više nego zbog onih devedeset i devet koje nisu zalutale. Tako ni Otac vaš, koji je na nebesima, neće da propadne ni jedan od ovih malenih.«

Razmišljanje

U perikopi koju nam danas Isus predstavlja možemo primijetiti Crkvu-Zajednicu koja se angažira u traženje izbuljenog brata ili sestre. Dosljednost vlasnika ovaca pokazuje što znači pravo traženje braće. Nažalost, naš pristup je vrlo često, kao onaj starijeg prema mlađem u kojem je glavna stvar isticanje pogrješaka. To se događa i na religijskom planu. Stariji predbacuju mladima da ne idu u crkvu, ne primaju sakramente i ne mole se. Često je to i istinita tvrdnja, no – je li lijek za to žaliti se i tužakati? Takvim predbacivanjima počinjemo se suprotstavljati i boriti se s osobama koje su nam važne. Borba za naše najdraže je borba protiv zla koje ih želi udaljiti od dragoga Boga. Dobra zajednica ima na koncu zadaću braniti izgubljene čak i onda kad oni ne žele da ih se pronađe. Često su cinični i omalovažavaju. Neka moj stav pokaže borbu koju vodi Bog za nas. To će ih najbolje potaknuti na razmišljanje, pa i da povjeruju i oni najokorjeliji za koje se čini da nikad neće reći: neka bude volja Tvoja. Ł. T.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2022. u izdanju Misionara Krvi Kristove)