Sv. Ambrozije, biskup i crkveni naučitelj

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Sv. Ambrozije, biskup i crkveni naučitelj
Spomendan

Čitanja: Iz 40, 25-31; Ps 102, 1-2. 3-4. 8 i 10; Mt 11, 28-30.

Evanđelje dana (Mt 11, 28-30)

“Dođite k meni svi koji ste izmoreni!”

U ono vrijeme reče Isus: »Dođite k meni svi koji ste izmoreni i opterećeni i ja ću vas odmoriti. Uzmite jaram moj na sebe, učite se od mene jer sam krotka i ponizna srca i naći ćete spokoj dušama svojim. Uistinu, jaram je moj sladak i breme moje lako.«

Razmišljanje

Tko vrši Božje zapovijedi smiješan je u očima ovoga svijeta. U Njemačkoj, u gradiću Dülmen, gdje se nalazi grob bl. Katarine Emmerich, od V. korizmene nedjelje prošle godine, raspelo je bilo prikriveno zastavom duginih boja. Neki tu ne vide ništa loše, ali kako ovo pomiriti s Isusovim riječima: Blaženi čistog srca, oni će Boga gledati!? (Mt 5, 8) Ili pak s današnjim Evanđeljem: …učite se od mene jer sam krotka i ponizna srca i naći ćete spokoj dušama svojim? Kakav ideal čovjeka se danas promovira? Zdrav, mlad, lijep, bogat, obrazovan, bahata zvijezda, slobodan bez ikakvih ograničenja, a često zarobljen porocima. A Isus nam govori: učite se od Mene, a to znači: gledajte Moj primjer i slijedite Me. Ovdje skrećem pažnju na dvije vrline: biti krotka i ponizna srca. Krotak ili, drugačije, blag, a ne glasan kao medijske zvijezde. Ponizan, dakle ne bahat tj. onaj koji vjeruje samo svojoj pameti i sebi, a onda i egoist. Nalaze li ljudi, koji odbacuju Isusov stav i ne žele Ga slijediti u vrlinama, u blagosti i poniznosti srca, mir svoje duše? Je li pametno ići ovim putem? Molimo se da izdržimo na putu Božjih zapovijedi i Isusova evanđelja. B. W.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2022. u izdanju Misionara Krvi Kristove)