Biskup Antun na Uskrsni ponedjeljak krstio peto dijete roditelja Đekić u Suhopolju

Na Uskrsni ponedjeljak, 10. travnja 2023. požeški biskup Antun Škvorčević predvodio je u župnoj crkvi sv. Terezije u Suhopolju euharistijsko slavlje i krstio Matu, peto dijete roditelja Marjana i Valentine Đekić. Pozdravio ga je na početku župnik Ljubo Krmar i u ime župljana čestitao Uskrs. Uvodeći u sveto slavlje biskup Antun je zahvalio župniku za riječi dobrodošlice i uzvratio čestitkom Uskrsa svima nazočnima. Izrazio je osobitu radost što može danas predvoditi slavlje krštenja petog djeteta u obitelji Đekić, podsjetivši da na Uskrs slavimo pobjedu života, koja se na svoj način ostvaruje i u svakom rođenju novog ljudskog bića. Kad netko shvati da je služiti životu najveće dostojanstvo, te velikodušno prima i peto dijete, to je uskrsni događaj, ustvrdio je biskup.

Polazeći od naviještenog evanđelja u kojem sveti pisac prikazuje kako su židovski vođe novcem potkupili vojnike da razglašavaju kako Isus nije uskrsnuo, nego su njegovi učenici ukrali njegovo tijelo iz groba, biskup je ustvrdio u homiliji da su i danas mnogi ljudi uvjerenja kako se novcem može sve postići. Kazao je da svjedočanstvo o Isusovu uskrsnuću traje dvije tisuće godina te je stiglo i do Suhopolja, potvrđujući da laž o Božjem djelu plaćena novcem ili na neki drugi način ne može pobijediti. Nasuprot onima koji smišljaju prevaru s obzirom na Isusovo uskrsnuće, čuli smo u evanđelju o ženama koje su žurile na Isusov grob da pomažu njegovo tijelo miomirisima, ali ih je on pretekao i ukazao im se živ, te su one postale njegovi svjedoci. Sv. Pavao u Poslanici Korinćanima navodi da se Isus svojom inicijativom ukazao Petru i dvanaestorici, potom skupini od oko pet stotina učenika, a nakraju i njemu kao nedonoščetu. Uskrsnuće Isusovo Božji je zahvat pobjede života nad smrću, događaj iz njegovih mogućnosti. Nitko nije vidio događaj samog uskrsnuća jer je on nadpovijesne razine, ali su brojni svjedoci kojima se on ukazao živ, te je naša vjera utemeljena na njihovu iskazu, rekao je biskup. Izazov je to koji nas potiče da se zapitamo jesmo li život sveli na ono što dolazi isključivo iz naših mogućnosti, ili vjerom u uskrslom Gospodinu prepoznajemo ono što je Bog naumio ostvariti i na nama. Biskup je podsjetio sudionike slavlja kako oni nisu plaćeni poput vojnika iz evanđelja da zastupaju neistinu o našem postojanju, nego su baštinici vjere u puninu života kao djela Božjega. Kazao je da je uskrsli Gospodin i njih u krštenju prihvatio kao svoje te su pridruženi velikom mnoštvu koje tijekom dvije tisuće godina vjerom prepoznaje i u Crkvi ispovijeda Isusa Krista kao pobjednika života i puninu postojanja koju nam je Bog u njem udijelio.

Naglasio je kako smo pozvani trajno promatrati sebe polazeći od krsnog stanja, i po njemu oblikovati svoju svakodnevicu. Pozvao je okupljene da se obnove u toj svijesti, te budu ponosni što su članovi Crkve, svjedočeći svim ljudima kako je lijepo živjeti u zajedništvu Božje ljubavi. Ustvrdio je kako će i mali Mate po svetom krštenju biti uključen u taj božanski dinamizam, izrazivši uvjerenje da će mu njegovi roditelji pomoći kako bi se zajedno s drugom braćom i sestrama izgrađivao i rastao u skladu s time.

Zaželio je sudionicima slavlja da zahvaćeni snagom Isusove žrtve ljubavi na križu budu ljudi koji u Hrvatskoj služe pobjedi života nad smrću, po uzoru na roditelje krštenika Mate, koji su se peti put opredijelila za život u suradnji s Bogom, prihvaćajući žrtvu ljubavi kao put kojim se stiže do smisla. Biskup je zahvalio roditeljima što su se odazvala tom Božjem pozivu. Zamolio je Uskrslog Gospodina da u Hrvatskoj bude više ljudi osjetljiva srca i savjesti za ono što je Božje. Zahvalio je svima onima koji doprinose da naša domovina bude mjesto Božje prisutnosti, pobjede života i ljudskog dostojanstva.

Nakon krštenja maloga Mate biskup je sve nazočne vjernike poškropio blagoslovljenom vodom, podsjećajući ih na njihovo krštenje i život u skladu s njime. Na svršetku euharistijskog slavlja čestitao je roditeljima Đekić krsni preporod njihova djeteta, što su svi sudionici slavlja prihvatili pljeskom. Zahvalio je župniku Ljubi Krmaru za sve ono što u zajedništvu sa župljanima nastoji činiti – napose brojnim ministrantima, čitačima, pjevačima – uključujući i nazočnoga trajnog đakona Nikolu Ćepinu. Napomenuvši kako Crkva slavi Uskrs osam dana kao jedan dan, a uskrsno vrijeme traje pedeset dana sve do Duhova, biskup je zaželio da ga provedu u svjetlu i snazi uskrslog Gospodina. Nakon svete mise susreo se s članovima obitelji Đekić, razgovarao o njihovu životu te im uručio darove i novčani prilog Požeške biskupije.