Spomendan bl. Ivana Merza u Stražemanu

Na spomendan bl. Ivana Merza, 10. svibnja 2023. požeški biskup Antun Škvorčević predvodio je u župnoj crkvi sv. Mihaela Arkanđela u Stražemanu euharistijsko slavlje tijekom kojeg je podijelio sakrament svete potvrde ovogodišnjim krizmanicima.

Polazeći od naviještene Božje riječi, napose od Isusove prispodobe o trsu i lozi, biskup je u homiliji krizmanicima kazao da o onome što je u njima ovisi njihova konačna životna sudbina. Isus sa svom jasnoćom kaže kako se po njegovoj prisutnosti u nama i našoj u njemu ostvaruje božanski naum o nama. Dodao je kako nas Isus evanđeoskom slikom o trsu i lozi podsjeća da je život svakoga od nas nezasluženi dar, i da našu konačnu sudbinu ne određuje nešto što se događa izvan i oko nas, nego ono što ulazi u naše srce, dušu i savjest, u dubinu naše jedinstvene i neponovljive osobe. Upozorio je krizmanike da će, ako dopuste da kroz suvremena komunikacijska sredstva kao što su internet i različite društvene digitalne mreže, kao i na druge načine u njihova mladenačka srca uđe mrak, zlo, pokvarenost i sebičnost, uvenuti kao suhe loze i na koncu završiti kao gubitnici, kako to tvrdi Isus u evanđelju. Za uzor kako biti otvoren Isusu Kristu i njegovoj prisutnosti u nama predstavio im je bl. Ivana Merza. Podsjetivši kako su njemu u njegovim mladenačkim traganjima za istinom i smislom života uvelike pomogli njegovi profesori svojom opredijeljenošću za Isusa Krista, pozvao je roditelje krizmanika da i oni učine najbolje za svoju djecu tako da im pomognu da se u svojoj mladenačkoj slobodi opredijele za Isusa Krista i njegov pobjednički koncept života, te ispunjeni njegovim Duhom budno paze da im netko ne ukrade slobodu i podvrgne ih diktatu zla. Povjerio ih je zagovoru bl. Ivana Merza, bl. Alojzija Stepinca i sv. Izidora, koji se posebno štuju u ovoj Župi, a napose sv. Mihaela Arkanđela, zaštitnika njihove Župe, da ih brane i čuvaju od svih zala kojima su izloženi, pa da budu stražemanski, hrvatski naraštaj koji ide ovim svijetom ruku pod ruku s Isusom Kristom, pobjednikom nad zlom i smrću.