Sv. Antun Padovanski, prezbiter i crkveni naučitelj

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Sv. Antun Padovanski, prezbiter i crkveni naučitelj
Spomendan

Čitanja: 2 Kor 1, 18-22; Ps 118, 129. 130. 131. 132. 133. 135; Mt 5, 13-16.

Titular: Daruvar – sv. Antun Padovanski, Krapje, Staro Petrovo Selo – sv. Antun Padovanski – svetkovina.

Evanđelje dana (Mt 5, 13-16)

„Vi ste svjetlost svijeta.“

U ono vrijeme:
Reče Isus svojim učenicima:
»Vi ste sol zemlje.
Ali ako sol obljutavi,
čime će se ona osoliti?
Nije više ni za što,
nego da se baci van
i da ljudi po njoj gaze.
Vi ste svjetlost svijeta.
Ne može se sakriti grad
što leži na gori.
Niti se užiže svjetiljka
da se stavi pod sud,
nego na svijećnjak
da svijetli svima u kući.
Tako neka svijetli vaša svjetlost
pred ljudima
da vide vaša dobra djela
i slave Oca vašega koji je na nebesima.«

Razmišljanje

Kroz Evanđelje koje nam donosi sv. Matej, potvrđuje se Isusova rečenica kako nismo od svijeta, nego nas je On izabrao iz svijeta. Zasigurno smo se pronašli u situacijama kako nas drugi ljudi provociraju, osuđuju, ali i očekuju od nas da budemo drugačiji, da živimo i postupamo drugačije, jer znaju da smo vjernici. Zašto prolazimo kroz takva iskustva? Vjerujem da je razlog tome: Kristova prisutnost koja je u nama, mir koji nam naš Gospodin daje. Sveti Pavao to potvrđuje u poslanici Kološanima: … to jest Krist u vama, nada slave. Svijet, ogreznuvši u grijehu, tone u sivilo nezadovoljstva i nemira te zbog te praznine jasno mogu prepoznati nekoga tko živi ispunjen duhovan život. Zamislimo samo život u kojem svoju grješnost, povrijeđenost i frustracije ne možemo predati Isus na križ? Kako je to zapravo težak život! Zato je naša zadaća: biti svjedoci Božje prisutnosti ovdje u svijetu. Isus o nama govori kroz sliku soli i svijetla. Život bez te dvije sastavnice bezokusan je i obavijen tamom. Naš autentičan kršćanski život nije rezerviran za nas, nego nas poziva na služenje kako bismo i druge doveli k našem Nebeskom Ocu. Možemo se zapitati kada smo zadnji put nekome bližnjemu posvjedočili o Bogu, svojem obraćenju i pozvali ga da povjeruje Kristu. Za takvo nešto treba imati hrabrosti. Zato možemo moliti Duha Svetoga da nas potakne i ohrabri kome, kada i kako svjedočiti. Duh Sveti je Onaj koji svakoga od nas želi upotrijebiti za evangelizaciju. Budimo otvoreni i spremni na suradnju. N. N.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2023. u izdanju Misionara Krvi Kristove)