SKRUTINIJ UOČI ĐAKONSKOG REĐENJA U POŽEGI

U Biskupskom domu u Požegi, 9. kolovoza 2023. održan je skrutinij kandidata Ivana Klarića iz novljanske Župe bl. Alojzija Stepinca za sveti red đakonata. Uz biskupa Antuna Škvorčevića na skrutiniju su sudjelovali Ivica Bošnjak, biskupski delegat za đakone i trajnu formaciju mladih svećenika i voditelj priprave za đakonat te kancelar Robert Kupčak. Nakon molitve biskup Antun je obrazložio značenje skrutinija, pojasnivši da je to nastojanje oko temeljitog uvida u sve ono što mi s ljudske strane možemo dohvatiti da bismo donijeli zaključak o prikladnosti pojedinog kandidata za sveti red. Zatim je zamolio kancelara Kupčaka da izvijesti jesu li prikupljeni svi dokumenti potrebni za ređenje u skladu s kanonskim propisima i ispunjeni svi formalni uvjeti za đakonsko ređenje. Voditelj priprave Bošnjak predstavio je neposrednu pripravu za ređenje tijekom mjeseca lipnja i srpnja ove godine koja je završila petodnevnim duhovnim vježbama u Velikoj. Uručivši kandidatu pisani dokument o prihvaćanju molbe za đakonsko ređenje na svetkovinu sv. Lovre, 10. kolovoza, biskup Antun je naglasio da je svako zvanje Božje djelo koje se ostvaruje u Crkvi čije pripadništvo ostvarujemo u Požeškoj biskupiji te će i novi đakon po sakramentu svetoga reda biti uključen u njezino poslanje. Potaknuo je kandidata za đakonat da čuva sabranost duha kako bi se u njemu mogla nastaniti sila Duha Svetoga po svetom ređenju. Svima koji su bili uključeni u njegovu pripravu biskup Antun je izrazio zahvalnost.