SV. LOVRO, ĐAKON I MUČENIK – PRVI ZAŠTITNIK POŽEŠKE BISKUPIJE

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

SV. LOVRO, ĐAKON I MUČENIK – PRVI ZAŠTITNIK POŽEŠKE BISKUPIJE
Blagdan

Čitanja: 2 Kor 9, 6-10; Ps 111, 1-2. 5-6. 7-8. 9; Iv 12, 24-26.

Obljetnica posvete crkve: Gaj.

Titular: Požega – crkva sv. Lovre – svetkovina.

Evanđelje dana (Iv 12, 24-26)

„Ako mi tko hoće služiti, počastit će ga moj Otac.“

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima:
»Zaista, zaista, kažem vam:
ako pšenično zrno, pavši na zemlju, ne umre,
ostaje samo;
ako li umre,
donosi obilat rod.
Tko ljubi svoj život, izgubit će ga.
A tko mrzi svoj život na ovome svijetu,
sačuvat će ga za život vječni.
Ako mi tko hoće služiti,
neka ide za mnom.
I gdje sam ja,
ondje će biti i moj služitelj
Ako mi tko hoće služiti,
počastit će ga moj Otac.«

Razmišljanje

Isus se, onima koji Ga slušaju, često obraća u slikama koje su vrlo jasne i duboke. Slika pšeničnog zrna koje mora umrijeti da bi donijelo roda, vrlo je jasna slika svakome tko je ikada nešto posijao. Ako zrno ne bude posijano u zemlju, ono će se osušiti i propasti. Ako pokušamo gledati čovjeka kao zrno koje ima mogućnost donijeti rod na zemlji, ali i propasti, onda ćemo dobro shvatiti poruku. Bog nam je darovao život, vrijeme, talente, mogućnosti, ljude koje su oko nas i čovjek sve to može iskoristiti kako bi njegov život donio obilan rod. No, možemo izabrati i povući se i čuvati svoj život u nekoj prividnoj sigurnosti, ne riskirati puno i ne trošiti se za druge tada smo poput zrna koje nije posijano, nego je u velikoj opasnosti da se osuši i da nema koristi od njega, u konačnici i da propadne. No, kako ispravno živjeti? I za to nam Isus daje smjernice kada govori da ako Mu netko želi služiti treba ići za Njim. Isus je došao na svijet vršiti volju Očevu, a to se očitovalo tako da se potpuno dao za služenje drugome čovjeku. Iako je u očima svijeta izgledalo kao da je izgubio, Isus je na kraju pobijedio jer je bio poput onog sjemena koje je umrlo da bi donijelo rod, a rod Njegov je mogućnost Života Vječnoga za mene i tebe. S.H.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2023. u izdanju Misionara Krvi Kristove)