Sv. Vinko Paulski, prezbiter

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Sv. Vinko Paulski, prezbiter
Spomendan

Čitanja: Hag 1, 1-8; Ps 149, 1-2. 3-4. 5 i 6a i 9b; Lk 9, 7-9.

Obljetnica posvete crkve: Strmac – crkva sv. Rafaela.

Evanđelje dana (Lk 9, 7-9)

„Ivanu ja odrubih glavu. Tko je onda ovaj o kom toliko čujem?“

U ono vrijeme: Dočuo Herod tetrarh sve što se događa te se nađe u nedoumici glede Isusa jer su neki govorili: »Ivan uskrsnu od mrtvih«; drugi: »Pojavio se Ilija«; treći opet: »Ustao je neki od drevnih proroka.« A Herod reče: »Ivanu ja odrubih glavu. Tko je onda ovaj o kom toliko čujem?« I tražio je priliku da ga vidi.

Razmišljanje

Prije nego uronimo u meditativno-molitveno promišljanje, pogledajmo činjenice. Nakon Ivanova smaknuća koje se dogodilo prema Herodovoj odluci, Isus započinje intenzivnije naviještati Radosnu Vijest o Očevu Kraljevstvu. Sada više ne naviješta samo On, nego šalje i Svoje apostole. A to nikako ne može promaći pažnji Herodovih uhoda koje ga izvještavaju o Nekome tko djeluje s Božjim autoritetom i snagom te ima učenike. Asocijacija je li Ivan uskrsnuo? nameće se sama od sebe. Pomnim iščitavanjem ovih redaka možemo uočiti neprestanu uznemirenost, nemir koje proživljava Herod. Izgledalo je da je „stvar riješena“, Ivanu je odrubljena glava, a ovdje se sada „niotkud“ pojavljuje Netko tko samom Svojom nazočnošću ne da mira. Iz čega proizlazi Herodova želja da vidi Isusa? Je li se radilo samo o ocjeni, odnosno procjeni moći koju Isus ima ili o potrebi prosudbe eventualne ugroze? Možda je tu želju probudila čista znatiželja, a možda i čežnja, želja da vidi crte lica koje je više puta promatrao tijekom razgovora s Prorokom koji je osuđivao njegov način života? Iz daljnjih događaja znamo da ni ovaj nemir, a ni kasnije susret s Isusom, nisu doveli do promjene srca. Sveti Luka u devetom poglavlju svoga Evanđelja piše da je Herod prezreo Isusa, a nakon toga je naredio da Ga obuku u grimiz i da Ga izrugaju. U životu svakog čovjeka, kao i kod Heroda, pojave se situacije koje izazivaju nemir, podsjećaju na bolne događaje, počinjene grijehe čije se posljedice vuku poput pometine. Koliko ti nemiri potiču mene na promjenu, radikalno obraćenje, na rez i distanciranje od počinjenih zlodjela? Samo da ne zanemarimo ove signale koji nas pozivaju na promjenu. Molimo se žarko da prepoznamo i reagiramo na nemire koji traže promjenu srca. Z. L.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2023. u izdanju Misionara Krvi Kristove)