DVADESET I DEVETA NEDJELJA KROZ GODINU

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

DVADESET I DEVETA NEDJELJA KROZ GODINU
Misijska nedjelja

Čitanja: Iz 45, 1. 4-6; Ps 95, 1 i 3. 4-5. 7-8. 9-10a i c; 1 Sol 1, 1-5b; Mt 22, 15-21.

Evanđelje dana (Mt 22, 15-21)

„Podajte caru carevo, a Bogu Božje.“

U ono vrijeme: Odoše farizeji i održaše vijeće kako da Isusa uhvate u riječi. Pošalju k njemu svoje učenike s herodovcima da ga upitaju: »Učitelju! Znamo da si istinit te po istini putu Božjem učiš i ne mariš tko je tko jer nisi pristran. Reci nam, dakle, što ti se čini: je li dopušteno dati porez caru ili nije?«
Znajući njihovu opakost, reče Isus: »Zašto me iskušavate, licemjeri? Pokažite mi porezni novac!« Pružiše mu denar. On ih upita: »Čija je ovo slika i natpis?« Odgovore: »Carev.« Kaže im: »Podajte dakle caru carevo, a Bogu Božje.«

Razmišljanje

U svakodnevnom životu često se možemo susresti s nekim provokativnim pitanjem, ponašanjem, od-nosom prema Bogu, Crkvi, vjeri i pobožnosti. Takav susret doživljava i Isus u današnjem Evanđelju. Stav farizeja je stav zatvorenosti za spasenje. Srce farizeja je licemjerno, hladno. Čovjek koji traži priliku da ode iz Crkve, da se udalji od sakramenata, da uvijek nađe neki argument kojim će opravdavati grijeh, sličan je farizejima. Isusov stav prema svakoj osobi jest stav ljubavi. Bog uvijek traži čovjeka i želi da se spasimo. Promjena srca počinje otvaranjem prema Božjoj Riječi. Sveto Pismo oblikuje naše srce i senzibilizira nas za Božju prisutnost. Čovjek je stvoren na sliku i priliku Stvoriteljevu. Naš odnos prema bratu i sestri koje susrećemo prilika je da damo svjedočanstvo ljubavi. U njima je, kao i u svakome od nas, prisutan Bog. K. S.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2023. u izdanju Misionara Krvi Kristove)