TREĆE KOLO MALONOGOMETNE LIGE POŽEŠKE BISKUPIJE

U subotu 13. siječnja 2024. održano je treće kolo Katoličke malonogometne lige Požeške biskupije. Uz odigravanje utakmica, sastavni dio trećeg kola Lige bio je duhovno-molitveni program u požeškoj crkvi sv. Lovre. Nakon pozdravnih riječi povjerenika za pastoral mladih Marijana Pavelića mladim sportašima je kratku katehezu na temu očinstva održao Matej Filipović, prefekt Kolegija i vjeroučitelj u Katoličkoj osnovnoj školi u Požegi. Katehezu je započeo osobnim svjedočanstvom prisjetivši se svoga djetinjstva u kojem je nogomet zauzimao važno mjesto. Kroz nogomet je sazrijevao, upoznavao sebe i stjecao prijatelje. Kada se nakon osnovne škole upisao u požeški Kolegij sa željom da postane svećenik, bio je uvjeren da će se zbog svećeničkog poziva morati odreći nogometa. No, dogodio se neočekivani preokret – baš je u Kolegiju, a osobito u Bogosloviji dobio mogućnost još više igrati nogomet i to sa vrhunskim ekipama. Pohvalio se kako je kao bogoslov i svećenik u Rimu sudjelovao na Clericus cupu, svjetskom nogometnom prvenstvu bogoslovija te je imao priliku igrati s nogometašima iz cijeloga svijeta. Prefekt Filipović kazao je potom kako je upravo igrajući nogomet na poseban način gradio svoj odnos s ocem koji se također bavio nogometom, a u kojem je on oduvijek nalazi uzor, oslonac i pomoć. Progovorio je zatim o važnosti uloge oca koja je svojevrsni temelj i za odnos s Bogom kojega je Isus predstavio kao našeg Nebeskog oca. Govoreći nadalje o izazovima i svojevrsnoj krizi očinstva istaknuo je neke vrline sv. Josipa kao uzora očinstva: preuzima brigu i odgovornost, uvažava druge, zna gdje mu je mjesto i ne bježi od misije koja mu je povjerena, štiti i brani, savjetuje i ohrabruje one oko sebe, ne boji se u određenim situacijama života priznati se slabim čovjekom te također zna iščeznuti kada je to potrebno. Zaključujući svoju katehezu prefekt Filipović je primijetio da i među nazočnim sportašima ima mladih očeva, a neki će to uskoro postati. Poručio im je da svojoj djeci budu čvrst oslonac te ih je pozvao da zajednički mole za svoje očeve i buduće očinstvo u euharistijskom klanjanju koje je uslijedilo.

Nakon duhovno-molitvenog programa započelo je odigravanje utakmica trećeg kola u Sportskoj dvorani „Tomislav Pirc“ u Požegi i Sportskoj dvorani Osnovne škole fra Kaje Adžića u Pleternici prema dogovorenom rasporedu. Sukladno rezultatima utakmica triju odigranih kola Lige i zbrojenim bodovima, u završnicu Katoličke malonogometne lige Požeške biskupije koja će se igrati u subotu 20. siječnja u Požegi, ušle su malonogometne ekipe: Župa sv. Barbare, Jakšić; Župa sv. Petra i Pavla Apostola, Kaptol; Župa sv. Franje Asiškog, Lipik; Župa Uznesenja BDM, Nova Bukovica; Župa Blažene Djevice Marije, Nova Kapela; Župa sv. Nikole Biskupa, Pleternica; Župa sv. Tome Apostola, Rajić te Župa Bezgrješnog začeća BDM, Vetovo.