BISKUP ŠKVORČEVIĆ SUSREO SE  S NOVINARIMA I PREDSTAVIO USKRSNU ČESTITKU

U Dvorani bl. Alojzija Stepinca, biskup Antun Škvorčević susreo se 26. ožujka 2024. s novinarima te im je predstavio uskrsnu čestitku napisanu zajedno s imenovanim požeškim biskupom Ivom Martinovićem pod naslovom „Hrabro samo! Ja sam! Ne bojte se!“ (Mt 14,27). Biskup je najprije pozdravio novinare, zahvalivši im na njihovu svakodnevnom novinarskom služenju. Čestitajući im Uskrs kazao je kako je Isusovo uskrsnuće istinska radosna vijest, koja nije poput onih vijesti o ljudskom djelovanju, najčešće kratkog trajanja i značenja. Pozvao je novinare neka omoguće da se pobjeda života nad smrću za koju se zauzeo Bog u Isusu Kristu ostvaruje ovdje na zemlji u njihovoj svakodnevici a u punini u vječnosti. Zatim je pročitao sljedeću čestitku:

»U radosti Isusove pobjede nad smrću i zahvalnosti papi Franji za imenovanje novoga požeškog biskupa upućujemo vam zajednički bratski pozdrav te vam od srca čestitamo svetkovinu Isusova uskrsnuća. Ovogodišnji Uskrs slavimo usred zabrinutosti i straha zbog svega što se zbiva u svijetu i našoj Domovini. Teško nas pogađa ratno nasilje, nemilosrdna razaranja, ubijanja i progoni brojnih ljudi u Ukrajini i Svetoj Zemlji. U dubokom suosjećanju sa svim stradalnicima, zajedno s vama molimo uskrslog Gospodina da ih pohodi svojom ljubavlju jačom od smrti, a savjesti onih koji su pokrenuli rat potakne da zaustave nasilje i uspostave mir.

Pored toga mnogi od vas trpe bolest, siromaštvo i osamu, a bezosjećajnost i manjak solidarnosti određenog broja ljudi kod nas oduzima dostojanstvo najslabijima. To stvara svojevrsni mrak u kojem se ne vidi budućnost, niti onda kad nam je pojedini javni dužnosnici i drugi društveni čimbenici obećavaju. U takvom svijetu ima sasvim posebno značenje i snagu Isusova pobjeda nad smrću i njegova riječ koju je uputio prestrašenim učenicima na uzburkanom moru: „Hrabro samo! Ja sam! Ne bojte se!“ (Mt 14,27).

Braćo i sestre! Mi pastiri, sjedinjeni s našim svećenicima i đakonima, redovnicima i redovnicama zajedno s vama ispovijedamo vjeru u Isusovu uskrsnu pobjedu, naviještamo je i u svetim otajstvima slavimo. Otvorimo joj i ovog Uskrsa naša osobna, obiteljska i druga stanja nemoći, da ih zahvati njegova pobjednička blizina i odagna strah. Obnovimo se u zajedništvu naše požeške mjesne Crkve, koje Gospodin snagom svoga Duha izgrađuje. U njoj postajemo dionici božanskog života za koji je Isus položio sama sebe, u koji nas je uveo svetim krštenjem, da bi nas u euharistijskom slavlju, po primanju svete pričesti hranio kruhom života. Snagom žrtve svoje ljubavi on nas čisti od zla i sebičnosti, odijeva naše „raspadljivo u neraspadljivost, smrtno u besmrtnost“, kako nas uvjerava Apostol (1 Kor 15, 54). To je Krist, naša nada, danas i uvijeke! Mi smo njegov narod, svojina kojoj je on jamac pobjede, te se ne bojmo onoga „što nam može učiniti čovjek“ (usp. Ps 56,12). U trenutku kad jedan pastir požeške Crkve završava svoje poslanje njezina vodstva a novi preuzima, povjerimo njegovo služenje našem Gospodinu.

U navedenom raspoloženju vjere molimo za naše svećenike i đakone, bogoslove i sjemeništarce, za obitelji, djecu i mlade, starije i bolesne, siromašne i napuštene. Neka do svakoga od vas dopre Isusova uskrsna snaga te u njoj pronađete mir, a naša samilosna blizina onima koji trpe donese olakšanje i utjehu.

Radujući se skorom susretu s vama u Požegi na slavlju ređenja novoga požeškog biskupa, sve vas blagoslivljamo i u uskrslom Gospodinu pozdravljamo.«

Biskup Antun je zatim uputio čestitku i Hrvatima u inozemstvu, kazavši kako je naša zemaljska domovina Hrvatska, ali nas apostol Pavao podsjeća da je prava naša domovina na nebesima. Istaknuo je kako nam uskrsli Gospodin to jamči te nam svojim svjetlom obasjava put na ovoj zemlji da ne bude mračan i težak, nego da s njime radosno i blagoslovljeno hodimo. Zaželio je svim Hrvatima u svijetu da Isus dopre do njih svojom uskrsnom snagom i podari im svoj mir. Potom je biskup na zamolbu novinara progovorio o slavlju ređenja novog biskupa Ive te ih pozvao da medijski poprate taj događaj.

Na koncu je novinar Slavonskobrodske Televizije Ivica Vlašić u ime prisutnih medijskih djelatnika zahvalio biskupu Antunu na bogatoj i plodonosnoj suradnji tijekom minulih godina. Istaknuo je kako je suradnja uvijek bila na visokoj razini te je time omogućeno da se radosna vijest prenese i medijskim putem.

Uslijedio je domjenak gdje se biskup zadržao s novinarima u razgovoru, zanimajući se za njihov rad i životne situacije. Na kraju susreta novinarima je uručena knjiga Šematizam Požeške biskupije.