ZAPOČELA OVOGODIŠNJA SLAVLJA SVETE POTVRDE

U subotu, 13. travnja 2024. započela su ovogodišnja slavlja svete potvrde u Požeškoj biskupiji. Biskup Antun Škvorčević predvodio je slavlje u župnoj crkvi sv. Nikole Biskupa u Podgoraču za pedeset i jednog učenika 8. razreda osnovne škole i 1. razreda srednje škole.

U homiliji biskup Antun je zapitao krizmanike snalaze li se u događaju kojeg su danas dionici ovdje u Podgoraču, napose zbog toga što se danas u Hrvatskoj na svim stranama i razinama, osobito u medijima pripovijeda o predstojećim parlamentarnim izborima. Kazao je da na njihovim licima čita kako ih to baš ne zanima, jer su još mladi da bi na izborima mogli sudjelovati kao birači ili kandidati na listama, ali da se i njih to pitanje na neki način ipak tiče. Ustvrdio je da za polazište ovog svog razmišljanja ne uzima nečiji politički program, nego Božju riječ koja im je naviještena u svetim čitanjima. Podsjetio je kako nas u prvom današnjem čitanju Djela apostolska izvješćuju o jednim izborima u rano kršćansko doba. Naime, mladu crkvenu zajednicu u Jeruzalemu tvorili su tzv. judeo-kršćani, koji su se koristili aramejskim jezikom; a drugu kršćani židovskog podrijetla iz tzv. dijaspore, koji su se služili grčkim jezikom. U jednom trenutku pojavio se među njima konkretan problem, kad su se udovice kršćana iz dijaspore osjećale zanemarene. Biskup je spomenuo kako se ljudi u našem društvu kad se pojavi neki problem nerijetko okrenu jedni protiv drugih, a to je najgori odgovor kojim se ništa ne rješava, kako se svakodnevno možemo uvjeriti i tijekom aktualne predizborne kampanje. U uvjerenju da kršćanima ne priliči biti jedni protiv drugih, apostoli donose mudru odluku da izaberu sedmoricu muževa „na dobru glasu, punih duha i mudrosti“ i postave ih da poslužuju spomenute udovice kod stola, kako bi se apostoli mogli cjelovito posvetiti službi naviještanja Božje riječi i molitvi, ustvrdio je biskup. Istaknuo je kako je upravo usred izborne kampanje kod nas važno upozoriti da je kriterij u prvokršćanskoj zajednici po kojem se prosuđuje na njezinim izborima da je netko vrijedan biti izabran da je „na dobru glasu, pun duha i mudrosti“. Biskup je istaknuo da je navedena kršćanska zajednica bila dobro organizirana ne po nekom ljudskom, nego po Božjem konceptu, po kojem su se birali ljudi za pojedine službe. Taj koncept po kojem se ljudi trebaju ponašati u njegovoj zajednici, dao je sam Gospodin Isus Krist onda kad je sebe položio do kraja za nas na križu. Stoga on djelovanjem i snagom svoga Duha trajno krijepi svoje učenike da se i oni u svom životu ponašaju po konceptu sebedarja, života jednih za druge, naglasio je biskup. Pozvao je sudionike slavlja, osobito krizmanike, neka se preispitaju kakav je njihov koncept društvenog ponašanja i po kojim su se kriterijima za nj opredijelili. Je li on dugoročan ili vrijedi od danas do sutra? Dozvao im je u pamet činjenica da nisu oni sami sebe postavili u život, nego da postoje jer ih je Bog izabrao i pozvao na ovaj svijet. Podsjetio ih je na Isusovu riječ: „Ne izabraste vi mene, nego ja izabrah vas i postavih da idete i rod donosite i rod vaš da ostane“. Kazao je da je to prvi i najvažniji izbor u njihovu životu, te im je poručio da će jako dobro započinjati svaki dan, ako se toga prisjete i na temelju Božjeg izabranja djeluju. Spomenuo je da ih je Isus Krist u svetom krštenju izabrao za svoju braću i sestre, i da ih u svetoj potvrdi snagom svoga Duha utvrđuje u tom stanju, da on bude njihovo svjetlo, snaga, pokretač njihove slobode kako bi suobličeni Isusu Kristu mogli živjeti po njegovu konceptu sebedarja. Pozvao je krizmanike neka zahvale Isusu Kristu što je već po svetom krštenju ušao u njihovu sudbinu i da mu obećaju kako će s njime cjelovito surađivati u ostvarivanju Božjeg nauma s njima u obitelji, školi, igri, na svim drugim područjima života u zajedništvu s drugim članovima svoje župne zajednice, očitujući to osobito redovitim sudjelovanjem na nedjeljnim euharistijskim slavljima. Još im je na temelju Isusove evanđeoske riječi poručio da on želi biti trajno s njima, napose u trenutcima bure i oluja njihova života, kao onaj koji će im biti ohrabrenje u njihovim životnim strahovima i nemirima, kao što je to učinio s učenicima na uzburkanim vodama Galilejskog mora, kako nas izvješćuje današnje evanđelje. Isusov poziv: „Ja sam. Ne bojte se!“ mnogima je tijekom dvije tisuće godina kršćanske povijesti donio ohrabrenje i svjetlo u teškim situacijama, pomogao im shvatiti da ih je Bog u svojoj ljubavi izabrao i da ih želi dovesti u sigurnu luku vječnog spasenja, ustvrdio je biskup. Poručio je krizmanicima da ih Duh sveti danas po sakramentu svetu potvrde još potpunije smješta u Isusovu lađu kojoj je ime Crkva, pozvavši ih da budu njezini živi članovi, te po molitvi Duh Sveti diše u njima, a Božja riječ bude prihvaćena kao pravilo života. Još je poželio da Duh Sveti čije darove primaju u sakramentu svete potvrde učvrsti svakoga pojedinoga od njih i sve njih zajedno u statusa izabranika Božjih, izabranika Isusa Krista koji je za njih položio svoj život na križu. Obećao je da će za njih trajno moliti, da sve ono što im je Bog namijenio u Isusu Kristu urodi obilnim plodom.