Obilježena 79. godišnjica stradanja na Crnom Potoku kod Našica

U subotu 15. lipnja 2024., na spomen-području Crni Potok nedaleko Našica tradicionalno je održana komemoracija kojom je obilježena 79. obljetnica tragedije u kojoj je 1945. godine stradalo više od 1600 zarobljenih vojnika i civila. Uz svećeničke Našičkog dekanata sudjelovali su izaslanica potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Ivana Horvat, izaslanik osječko-baranjskog župana Vanja Prošić, našički gradonačelnik Krešimir Kašuba, predstavnici raznih udruga proisteklih iz Domovinskog rata i brojni vjernici.

Ovu komemoraciju od osnutka organiziraju Grad Našice, Udruga ratnih veterana „Hrvatski domobran“ u Našicama, Franjevački samostan i župa sv. Antuna Padovanskog u Našicama, Udruga za hrvatsku povjesnicu Našice i Ogranak Matice hrvatske uz našičku planinarsku Sekciju sv. Bernard.

Program je započeo ispred župne crkve sv. Antuna Padovanskog odakle su se hodočasnici pješaci uputili prema mjestu obilježavanja komemoracije razmatrajući postaje Križnoga puta. U Crnom Potoku nazočnima su se pozdravnim riječima obratili predstavnici spomenutih ustanova, među ostalim predsjednik Udruge „Hrvatski domobran” ogranak Našice Željko Tomić i gradonačelnik Našica Krešimir Kašuba.

Središnji dio komemoracije bilo je euharistijsko slavlje koje je predvodio župnik Župe Gospe Fatimske Perica Matanović uz koncelebraciju svećenika Našičkog dekanata. Nakon misnog slavlja kod spomen obilježja stradalim žrtvama Crnog Potoka zapaljene su svijeće i položeni vijenci.