Biskup Ivo predvodio slavlje na blagdan sv. Nikole biskupa u zagrebačkoj Dubravi

Na blagdan sv. Nikole biskupa 6. prosinca 2024. požeški biskup Ivo Martinović predvodio je svečano euharistijsko slavlje u Župi sv. Leopolda Bogdana Mandića u zagrebačkoj Dubravi. U slavlju su sudjelovali brojni svećenici među kojima remetsko-dubravski dekan Vinko Tomić, župnik fra Josip Ćibarić, provincijal Hrvatske kapucinske provincije sv. Leopolda Bogdana Mandića fra Anto Barišić te mnoštvo vjernika porijeklom iz župe Janjevo čiji je zaštitnik sv. Nikola biskup.

Na početku misnog slavlja župnik fra Josip je uputio pozdravnu riječ svim sudionicima te izrazio dobrodošlicu biskupu Ivi. Zahvaljujući na pozivu biskup Ivo je potaknuo vjernike da slaveći blagdan sv. Nikole biskupa budu svjesni svih milosti i darova koje Bog daje i ostvaruje po u našoj vjeri po uzoru i životu svetaca. „Slaviti sv. Nikolu u vremenu došašća znači po uzoru na njega biti otvoren darivanju Bogu i ljudima. Nije li vrijeme došašća poziv da po uzoru sv. Nikole Spasitelju darujemo svoje srce, živote, obitelji i sve ono što je utkano u naša bića. Bog prihvaća naše srce koje mu se daruje, koje je i bogato i siromašno, jako i slabo, grešno i sveto. Činjenice da nas Gospodin ne prestaje ljubiti je razlog da radosno slavimo Gospodina na blagdan sv. Nikole. Otvorimo svoja srca izvoru njegove milosti i milosrđa kako bismo ga mogli dostojno slaviti i ojačani njegovom ljubavlju svojim životom slijediti.“

Prigodnu homiliju biskup je započeo podsjetivši vjernike kako je sv. Nikola živio krajem 3. i početkom 4. stoljeća. Djelovao je kao biskup Mirne u Maloj Aziji te je zaštitnik pomoraca, ribara, putnika, djevojaka, siromaha, studenata, ali i Župe Janjevo. Čestitao je potom svim vjernicima porijeklom iz Janjeva blagdan njihova zaštitnika ističući kako su oni uz zagovor sv. Nikole stoljećima čuvali vjernost Bogu, svome hrvatskom identitetu, kulturi, povijesti i vjeri. „U blagdanu sv. Nikole sažeta je srž vaše vjere i ljubavi prema Bogu tijekom cijele povijesti. Kroz sve bure i oluje vaše povijesti ostali ste vjerni Bogu jer ste imali uzor koji vas je hrabrio, poticao i pozivao na put Božji. I vjerujem da nas sve danas poziva da ne zaboravimo taj put, put kojim je on išao i put kojim su išli vaših preci, naša braća i sestre diljem svijeta. To je put kojim se i danas slijedili njegov primjer vjere i ljubavi prema Bogu. Divimo se liku ovoga sveca i snazi vaše vjere što svjedočite da vas Bog i život sv. Nikole i danas privlače u otajstvo Božje ljubavi i kraljevstva nebeskoga. Vašu ljubav i vjernost prema Bogu i sv. Nikoli imao sam priliku upoznati i u Požeškoj biskupiji gdje svjedočite vjeru koja je živa, dinamična i koja je duboko utkana u vaša srca i povijest.“

Biskup je zatim upozorio kako i danas postoje mnoge kušnje i izazovi koji žele oslabiti našu vjeru i ljubav prema Bogu i Crkvi. Podsjetio je potom vjernike na neke primjere iz života sv. Nikole te je ispričao zgodu u kojoj Svetac kao dobročinitelj pomaže trima djevojkama da se udaju. Iz njegovog darivanja zlatom kasnije je nastao običaj darivanja o blagdanu sv. Nikole. „Sv. Nikola je dao nešto puno vrijednije od zlata, a to je njegova ljubav. Njegova ljubav je bila zlatna i s tom ljubavlju on je posvjedočio ne samo ljubav prema djevojkama koje su se udale, nego je svojom zlatnom ljubavlju posvjedočio ljubav prema Bogu. Kao pastir i biskup pokazao je ljubav prema Crkvi i vjernicima kojima je služio. Stoga nas danas poziva da se zagledamo u njegovu ljubav koja je već 16 stoljeća prisutna u životu Crkve. On govori i danas kako u naše vrijeme treba odgovoriti svijetu na isti način. I naša ljubav može biti zlatna, ne da je kupujemo zlatom, nego ako izlazi iz našega srca.“ Kazao je nadalje kako upravo o tome govori i naviješteni evanđeoski ulomak u kojem Isus poziva svoje učenike: „Molite dakle gospodara žetve da radnike pošalje u žetvu svoju.“ (Lk 10,2) Kazao je kako je ovaj poziv danas upućen svima nama. „Isus gleda kraljevsko nebesko kao što ga je gledao i sv. Nikola, ali i svatko od nas jer želimo doći tamo i biti u raj“, ustvrdio je biskup. Zatim je poručio kako Bog i na nas računa i u nama traži suradnike u naviještanju kraljevstva Božjega. „Mi smo oni koje Isus danas poziva da tražimo druge, kako bi usmjerili svoj život prema Bogu, prema kraljevstvu nebeskom. Koliki ljudi pored nas žive daleko od Boga, nemaju osjećaja za Boga, nemaju ljubavi za Boga i nemaju vjere u Boga. Možda smo i mi nekima krivi što su se udaljili od njega. Isus nas ne prestaje pozivati da molimo Gospodara da pošalje radnike u svoju žetvu.“

Nastavljajući tumačiti ulomak iz Lukina evanđelja, biskup je istaknuo kako Isus svojim učenicima govori: Idite! Kazao je kako nas Isus tim riječima usmjerava prema drugima. „Možda je puno lakše stajati. Znamo iz iskustva da koji puta nije lako napraviti jedan korak u vlastitoj obitelji. Nije lako u vlastitoj obitelji poći u susret drugome i reći: ‘Oprosti! Uvrijedio sam te. Nisam te poštivao.’ Ići u susret drugom s Isusovom ljubavlju – to je poslanje i zadatak učenika. Taj primjer nam je ostavio i sv. Nikola – ići drugom ususret sa željom da se ostvaruje kraljevstvo Božje. S druge strane mi zbog svoje oholosti često stojimo i čekamo da drugi dođe nama ususret, da se drugi nama ispriča i da klekne pred nas moleći oproštenje. Kao da nas je oholost toliko zarobila da nemamo Božji pogled i osjećaj Božje poniznosti koja je znak ljubavi koja ide drugome ususret. Isus ne kaže: ‘Čekajte!’, nego: ‘Idite, navješćujte, propovijedajte, nosite moju ljubav drugima!’ Bez naših koraka koji idu ususret drugima ne možemo doživjeti onu milost i ljepotu ljubavi koju nam Bog daje. Možemo imati sve, a istovremeno biti zarobljeni i nesretni. Učimo se od Isusa i od njegove ljubavi“, poručio je biskup. Zatim je kazao kako nas Isus poziva da propovijedamo o kraljevstvu Božje. „Važno je svjedočiti svoju vjeru ne samo djelima, nego i riječima. Često se nema snage niti u vlastitoj obitelji razgovarati u vjeri. Bojimo se reći da nismo poučeni ili da nešto ne znamo. Ne možemo i ne trebamo sve znati o vjeri, ali trebamo kao obitelj i kao vjernici razgovarati o svome Bogu, o svojoj vjeri, zapovijedima, o svom duhovnom putu, molitvi, o svojim lutanjima i traženjima Boga, o svojim iskustvima Boga i vjere. Propovijedati znači i pripovijedati ono što je dio moga života i mog odnosa s Bogom je važno jer drugima može biti poticaj i put do Boga. Zaboravljamo često na bogatstvo i blago svoje obitelji. Od svakoga se može puno primiti i naučiti kad je u pitanju ne samo život, nego i kad je u pitanju Bog i vjera u Boga.“

Na svršetku homilije biskup je kazao kako nam sv. Nikola biskup svjedoči što znači slušati Boga, ići ljudima ususret, drugima propovijedati o Bogu, darivati ljubav i za druge se žrtvovati. „Sv. Nikola bio je navjestitelj kraljevstva Božjega. I mi smo poput apostola i njega pozvani svjedočiti kako je Isus Krist živi Bog potreban nama i današnjem čovjeku u burama i olujama života. Poput sv. Nikole i mi možemo stišati oluju koja je zahvatila nečiji život. Možemo druge dovesti do Krista i do kraljevstva nebeskoga. Neka nam sv. Nikola pomogne da ne posustanemo na tom putu koračanja s Bogom i koračanja drugom ususret. Neka nam on bude poticaj i ohrabrenje da slijedimo, ne samo njega, nego tolike uzore u vjeri, tolike vaše uzore, dragi Janjevci, koji su kroz povijest vašeg kraja svjedočili za Boga, sve do velikana našeg vremena fra Serafina Glasnovića i fra Alojzija Palića blaženika te tolikih drugih kojima je vjera bila živo svjedočanstvo za kraljevstvo Božje. Postali su veliki zato što su išli ususret Bogu i čovjeku. I nas pozivaju da zajedno sa sv. Nikolom idemo ususret Bogu i čovjeku sa srcem koje kuca i ljubi zlatnom ljubavlju jer se dariva i iskreno ljubi Boga i čovjeka. Neka nam u tome pomogne zagovor sv. Nikole“, zaključio je biskup.

Nakon popričesne molitve župnik je zahvalio svim sudionicima, a na poseban način biskupu Ivi, a potom mu je s bogoslovima u znak zahvalnosti uručen kip sv. Nikole koji je darovao Nikola Filića. Biskup je zahvalio na prigodnom daru i zajedništvu molitve, a svečano slavlje završilo je zavjetnim ophodom oko kipa sv. Nikole biskupa postavljenog u svetištu crkve.