U okviru brige Povjerenstva Požeške biskupije za pastoral braka i obitelji, a na temelju „Odluka Biskupijskog dana prigodom 25. obljetnice Požeške biskupije“ i prijedloga Prezbiterskog vijeća Požeške biskupije, u subotu 11. siječnja 2025. u prostorima biskupijskog Odgojno-obrazovnog centra u Požegi održan je radni susret dekanatskih koordinatora i voditelja Tečaja priprave za brak u Požeškoj biskupiji. Susret je imao za cilj napraviti osvrt na sadašnji model Tečaja priprave za brak te s obzirom na pastoralno stanje i potrebe, iskustva koordinatora i voditelja Tečaja te najnovije crkvene dokumente osobito Apostolsku pobudnicu „Amoris laetitia“, pomoći u doradi postojećeg modela Tečaja priprave za brak i stvaranja kvalitetnijeg programa i priručnika.
Nakon uvodne molitve, riječi pozdrava uputila je povjerenica za pastoral braka i obitelji Ana Matković nakon čega se sudionicima susreta obratio požeški biskup Ivo Martinović. Pozdravljajući ih posebnu zahvalu je uputio povjerenici Matković kao i svim voditeljima tečaja priprave za brak za njihov doprinos u pripravi zaručnika za brak i obitelj. Istaknuo je kako je priprava za brak i obitelj najvažnija za sakramentalni život zaručnika, spomenuvši kako iz svog pastoralnog iskustva može posvjedočiti da je priprava za brak kod mnogih zaručnika bila površna ili čak uzaludna jer su na pripravi bili odsutni ili su je pohađali samo da dobiju potvrdu s kojom bi se mogli vjenčati, a nisu shvatili ozbiljnost i važnost tečaja, a onda niti veličinu i svetost sakramenta ženidbe. Kazao je kako ovim susretom želimo analizirati i promišljati o svemu što se do sada činilo kroz tečaj priprave za brak i vidjeti kako bi se i u čemu mogla poboljšati spomenuta priprava i kako motivirati zaručnike da promišljaju o dostojanstvu sakramenta ženidbe i zajedničkom bračnom životu. Biskup je napomenuo kako je danas veliki broj rastava braka te i u tom smislu priprava za brak ima veliku važnost pomoći mladencima koji sklapaju brak da sačuvaju tu sakramentalnu svezu ljubavi do kraja života. Zaključio je da bi u smislu toga bilo dobro promisliti o manjim skupinama sudionika tečaja kako bi i zaručnici mogli kvalitetnije i što zauzetije u njem sudjelovati. Napomenuo je da je dobro zaručnike upoznati kako postoji biskupijski Centar „Pro vita et familia“, koji pomaže bračne parove u njihovim bračnim koracima napose uslijed određenih teškoća.
Povjerenica Ana Matković je zatim održala uvodno izlaganje u kojem je najprije prikazala kontinuiranu brigu Crkve na području pastorala braka i obitelji koja se temelji na crkvenim dokumentima te početke kao i razvoj i sadržaj Tečaja priprave za brak u Požeškoj biskupiji. Osvrnula se na sadašnje izazove ženidbenog pastorala koji ima za cilj zaručnicima pomoći produbiti ljubav i vjeru za što je potrebna veća uključenost cijele kršćanske zajednice i ukorjenjivanje priprave za ženidbu u hod kršćanske inicijacije. U tom smislu, kazala je, kako se crkveno djelovanje u pripravi za brak ostvaruje kroz tri temeljne faze: dalja priprava (počinje u ranom obiteljskom odnosu uz suradnju institucija koje podupiru obitelj), bliža priprava (katehetski proces koji se provodi u župi) i na koncu neposredna priprava (susret sa župnikom i razni oblici sudjelovanja u pripravi za bračni život). Predstavila je također i određene spoznaje do kojih su došla istraživanja djelatnika u pastoralu braka i obitelji kao i onih koji su s njom usko povezani te na temelju spomenute apostolske pobudnice „Amoris laetitia“, ali i „Katekumenskog itinerarija za bračni život“ predstavila sastavnice koje su izazov i za predstojeće korake dorade modela i sadržaja priprave za brak u Požeškoj biskupiji.
Uslijedio je potom radionički dio susreta kroz pet skupina prema sadašnjem modelu Tečaja priprava za brak u Požeškoj biskupiji u kojem su sudionici pojedinog vida priprave za brak kroz razgovor promišljali o sadašnjem modelu Tečaja priprave za brak te s obzirom na osobno iskustvo osvrnuli se na njegove pozitivne sastavnice i dali prijedloge za doradu i poboljšanje s ciljem cjelovitije neposredne priprave zaručnika za brak, osobito s obzirom na izazove koji ih u bračnom životu očekuju. Nakon radionica članovi Povjerenstva za pastoral braka i obitelji (Silvija Crnković, Dragan Hrgić, Sanja Milković Šipek, Miroslav Peroutka i Ana Matković) koji su bili i moderatori radionica prikazali su sažetak rada u skupinama koji će Povjerenstvu i suradnicima biti od pomoći u daljnjim koracima dorade programa Tečaja priprave za brak i priručnika koji je s njom povezan.
Susret je zaključen molitvom u oprosnoj crkvi sv. Lovre i objedom u Dvorani bl. Alojzija Stepinca Biskupskog doma.