U organizaciji Nacionalnog ureda za katoličke škole, a pod predsjedanjem predsjednika Vijeća HBK za katolički odgoj i obrazovanje msgr. Roka Glasnovića održan je 22. siječnja 2025. u prostorima Hrvatske biskupske konferencije u Zagrebu redovni godišnji susret predstojnika nad/biskupijskih ureda za katoličke škole i ravnatelja katoličkih škola u Republici Hrvatskoj.
Susret je započeo molitvom, a potom je predstojnik Ureda Ivica Žuljević pozdravio predstojnike nad/biskupijskih ureda za katoličke škole i ravnatelje, zahvalivši im za dolazak i brigu u vođenju povjerenih im škola koje su uključene u evangelizacijsko djelovanje pojedinih biskupija. S posebnim poštovanjem i radošću predstojnik Ureda uputio je riječi pozdrava u ime svih ravnatelja novom predsjedniku Vijeća Hrvatske biskupske konferencije za katolički odgoj i obrazovanje msgr. Roku Glasnoviću, dubrovačkom biskupu, a jednako tako riječi zahvale dosadašnjem predsjedniku Vijeća msgr. Antunu Škvorčeviću.
Biskup Roko se u svom obraćanju nazočnima predstavio s nekoliko riječi te istaknuo kako je do sada u Hrvatskoj biskupskoj konferenciji bio na čelu Vijeća za život i obitelj i Odbora za obiteljska savjetovališta te je na jesenskom plenarnom zasjedanju HBK imenovan predsjednikom Vijeća HBK za katolički odgoj i obrazovanje. Pozvao je predstojnike i ravnatelje škola na suradnju i zajedništvo u radu za dobro katoličkih škola u Hrvatskoj te istaknuo kako je i sam, dok je bio svećenik Šibenske biskupije, bio izravno uključen u katolički odgoj i obrazovanje preko Katoličke osnovne škole u Šibeniku jer je vršio službu predstojnika Biskupijskog ureda za katoličke škole.
Dosadašnji predsjednik Vijeća HBK za katolički odgoj i obrazovanje, biskup Antun Škvorčević također se obratio nazočnima, te je novom predsjedniku Vijeća, biskupu Roku poželio plodan i blagoslovljen rad. Potom je održao božićno-novogodišnji duhovni poticaj ravnateljima (poveznica) u kojem je podsjetio na temeljni pristup katoličkom odgoju i obrazovanju i na Isusov poticaj i poziv da sve učinimo njegovim učenicima. Katoličke škole su povlašteno mjesta susreta s mladima i njihovim obiteljima te tako provodimo Božje mogućnosti u djelo. Biskup je istaknuo kako katoličke škole nisu ograničene na to da služe društvu znanja, ili da osposobljuju mlade ljude za različite vještine kojima će se uključiti u svijet rada, nego im pomažu da budu više od toga: ljudi po naumu i mjeri Božjoj, koju nam je dao u Isusu Kristu. Na taj način katoličke škole su evangelizacijske ustanove jedne mjesne Crkve, uvode mlade ljude u evanđeoski sustav vrijednosti, uče ih živjeti po vjeri, istovremeno pomažući kršćanske roditelje da odgajaju djecu u skladu sa svojom vjernički oblikovanom savješću.
U jeku nedavnih nemilih događaja nasilja u školama u Hrvatskoj i šire, koji očituju da je kultura nasilja postala sveprisutna, prodirući i u same škole, biskup navodi kako nasilje ne treba gledati samo iz vida tehničke naravi i intervencije, već u središte treba staviti mlade ljude i njihov odgoj za nenasilje, kako u obitelji tako u školi. Stoga je pozvao sve djelatnike da usađuju vrijednosti mladim ljudima, radeći s njima na poniznosti prije svega. Biskup je istaknuo poniznost kao Božju odgojnu metodu, naglasivši da je Božić blagdan Božje poniznosti, te dodao kako je „poniznost u politici i diplomaciji moć koja može prekinuti mržnju, zaustaviti govor oružja, okončati rat, promaknuti mir. Kako ne povjerovati poniznosti kao božanskoj moći i u školskom odgoju, u kojem ljudske vrline trebaju imati prvo mjesto? Ona je, naime, sposobna mladu osobu osloboditi od nezdravih sebičnih elitističkih ambicija, nerijetko skrivenih i u različitim natjecateljskim programima. Izgradnjom svijesti kod djece i mladih da je poniznost duhovna moć kojom ostvaruju vlastito dostojanstvo, uspostavljamo snažnu branu nasilju kao duhovnoj nemoći i gubitništvu“.
U radnom dijelu sjednice tajnik Ureda Tomislav Buntak podnio je izvještaj o završenom prvom ciklusu Programa stručnog usavršavanja nastavnika i djelatnika u katoličkim školama – Interdisciplinarni program edukacije za stjecanje kompetencija cjeloživotnog učenja kojega Nacionalni ured provodi u suradnji s Hrvatskim katoličkim sveučilištem. Cilj ovoga Programa je omogućiti nastavnicima i djelatnicima katoličkih škola stjecanje znanja, vještina i kompetencija za trajnu formaciju nastavnika i djelatnika katoličkih škola radi unaprjeđenja intelektualnog i duhovnog razvoja koji su preduvjet kršćanske i ljudske zrelosti, a pridonose kvaliteti rada nastavnika i djelatnika katoličkih škola. Program se izvodi na temelju nastavnog programa i izvedbenog plana nastave kroz tri teme: Biblija, Crkva u svijetu i katolički moral i etika. Tajnik je predstavio rezultate evaluacije prvog ciklusa, koja je provedena s polaznicima predavanja održanih tijekom tri vikenda u Nadbiskupskoj klasičnoj gimnaziji u Zagrebu. Zaključeno je da je Program dobro osmišljen i kvalitetno realiziran, te da ima prostora za napredak i poboljšanje.
Potom je predstojnik Ureda predstavio Studijsko-duhovno putovanje ravnatelja katoličkih škola u Udine, Firencu i Rim od 17. do 21. veljače ove godine, prigodom Velikog jubileja. Detaljno je predstavljen plan i programa puta, zatim posjet katoličkim školama u Italiji te susret sa Svetim Ocem na Trgu sv. Petra kao i druge bitne informacije.
U posljednjoj točki dnevnog reda tajnik Buntak je predstavio projekt ”Vrlinama do zdravog razvoja učenika” koji se od ove školske godine 2024./2025. provodi u katoličkim osnovnim i srednjim školama. Predstojnik se osvrnuo na Protokol o sigurnosti u katoličkim školama te se povela konstruktivna rasprava na kraju vezano za sve teme sastanka.
Na kraju susreta biskup Roko potaknuo je ravnatelje na otvorenost i suradnju s Uredom, jačanju identiteta katoličkih škola te izrazio nadu da će u skoro vrijeme doći do novog Ugovora o katoličkim odgojno obrazovnim ustanovama između Vlade RH i Hrvatske biskupske konferencije. Sastanak je završio zajedničkim domjenkom.