Na Petu korizmenu nedjelju 6. travnja 2025. požeški biskup Ivo Martinović predvodio je pobožnost križnog puta na Ksaverskoj kalvariji, a potom i euharistijsko slavlje u župnoj crkvi sv. Franje Ksaverskog u Zagrebu.
U prigodnoj homiliji biskup je kazao kako riječ Božja ima nedostižnu moć djelovanja na ljudska srca te je istaknuo kako nam tome svjedoče u naviještenim čitanjima Izaija, sv. Pavao i žena grešnica. Osvrnuo se potom na primjer i riječi sv. Pavla koji u Poslanici Filipljanima govori kako mu je životni cilj potpuno biti Kristov. „Pavao želi pod svaku cijenu što više upoznati Krista, slijediti ga, biti zahvaćen otajstvom njegove ljubavi, njegovog križa i patnje, smrti i uskrsnuća. Promatrajući lik i život sv. Pavla znamo koliko ga je Krist zahvatio. Znamo da je svojim životom, vjerom i mučeništvom posvjedočio ljubav i vjernost prema njemu.“ Biskup je zatim rekao kako bi svaki vjernik, osobito u korizmenom vremenu, poput sv. Pavla trebao težiti da što više upoznaje i slijedi Isusa Krista, da bude Kristov.
Biskup se zatim osvrnuo na naviješteno evanđelje u kojem farizeji iskušavaju Isusa postavljajući mu zamku zbog žene grešnice koja je zatečena u preljubu. Isus im odgovara nedokučivom ljubavlju. „Njegova ljubav je nedokučiva i svjedoči je pred onima koji ga žele uništiti. Čuli smo u evanđelju kako mu postavljaju zamku da ga iskušaju i uhvate, osude i razapnu. Znamo da je Pilat posvjedočio kako na njemu nema krivice. Možda se i nama događa da koji put činimo drugome ono što ne treba činiti, da ne prepoznajemo veličinu i dostojanstvo drugoga. To će nam se događati kad ne budemo poput sv. Pavla čeznu da nam Krist bude temelj života. Dok nam ovaj svijet i mentalitet budu temelj našega ponašanja, činit ćemo nepravde i jedni drugima postavljati zamke.“ Tumačeći nadalje evanđeoski ulomak biskup je ustvrdio kako su farizeji znali što
piše u Zakonu, ali su željeli Isusa iskušati s uvjerenjem da mu postavljaju pitanje s kojim će upasti u njihovu zamku te da će svaki Isusov odgovor biti usmjeren ili protiv Zakona i Boga. „Isus zna što je u dubinama ljudskih srdaca i zato nadilazi njihove misli, zamke i zakone te im govori o onome što mogu najbolje razumjeti i sebe prepoznati – vlastito srce. Mi dok govorimo o drugima i njihovim grijesima, zaboravljamo svoju grešnost i svoje grijehe. ‘Tko je od vas bez grijeha, neka prvi na nju baci kamen.’ (Iv 8,7) Svatko od nas najbolje poznaje vlastito srce i svoju grešnost“, poručio je biskup. Zaključio je kako se u spomenutom susretu Isusa i grešnice otkriva Božje srce koje ljubi svakoga čovjeka, ali ne i grijeh. „Upravo to je otkrio i prepoznao sv. Pavao – da ga Bog neizmjerno ljubi i na nas gleda s milosrdnim srcem. To je poziv i nama da se usmjerimo na Isusa Krista i njegov križ, na njegovo predanje Ocu, na njegovo probodeno srce i da u tom otkrivamo snagu Božje ljubavi, dobrote i milosrđa koje nam treba biti temelj za život u vjeri.“
Nadalje biskup je kazao kako Isus ne gleda grešnost žene, nego njezino dostojanstvo. „Isus želi u njezin život unijeti smisao, želi joj vratiti nadu i dati sigurnu budućnost. To je potrebno da i mi prepoznamo u vlastitom životu, da uz svoju grešnosti i slabosti možemo s Bogom živjeti sadašnjost i graditi svoju budućnost.“ Svoje razmišljanje biskup je zaključio riječima pape Franje: „Ne bojte se svoje grešnosti i bijede unatoč svemu, jer snaga Isusove ljubavi ne poznaje prepreke. Ona nikada ne prestaje. Bog je uvijek milosrdan i poziva nas na obraćenje. On je Otac koji nas ljubi, poštuje i prihvaća nakon grijeha. On ne želi nikoga izgubiti jer je Bog koji ljubi i prašta.“ Učimo se od te ljubavi i svjedočimo je svojom vjerom i životom.