Proslava Gospe Fatimske u Lužanima

Na spomendan Blažene Djevice Marije Fatimske, u utorak 13. svibnja 2025. godine, požeški biskup Ivo Martinović pohodio je istoimenu Župu u Lužanima i u župnoj crkvi predvodio misno slavlje prigodom proslave svetkovine zaštitnice Župe.

Na početku misnog slavlja biskupa je u ime vjernika pozdravila vjeroučiteljica Lidija Ervaćinović izrazivši radost zbog njegova prvog pastirskog pohoda ovoj Župi. Istaknula je kako vjernici u Lužanima od osnutka Župe već gotovo 60 godina osobito njeguju pobožnost prema Blaženoj Djevici Mariji te je obećala biskupu njihovu molitvenu potporu. Predstavnici krizmanika uručili su biskupu prigodni dar, a potom mu je župnik Saša Paveljak uputio srdačnu riječ dobrodošlice.

Pozdravljajući nazočne vjernike, krizmanike i prvopričesnike na čelu sa župnikom Sašom te svećenike iz Novokapelačkog dekanata, biskup je zahvalio na dobrodošlici. Kazao je kako smo svi pozvani otkrivati u Bogu radost i mir koje nam on neprestano daje. „To je temelj i smisao našeg života i to je ono što nam Gospa želi u svojoj majčinskoj ljubavi darovati.“ Biskup je izrazio radost zbog brojne djece koja sudjeluju u euharistijskom slavlju te je podsjetio kako se Gospa u Fatimi ukazala upravo djeci. „Marija je preko djece prenijela svoju poruku ljubavi, poruku kojom nas i danas poziva da se ostavimo zla i grijeha te idemo putem Božjim. Ovdje smo okupljeni jer želimo da nas Gospodin Bog i spasitelj Isus Krist sa svojom majkom Marijom vode u životu kako bismo ostvarili radost uskrsnuća i života vječnoga“, poručio je biskup.

Prigodnu homiliju biskup je započeo ustvrdivši kako naviještena biblijska čitanja otkrivaju Božji naum s Marijom. Osvrnuo se potom na evanđeoski izvještaj o susretu Isusa i jedne žene koja mu govori: „Blažena utroba koja te nosila“ (Lk 11,27). Kazao je kako su majke blagoslovljene radi onoga što svojim životom ostvaruju. „Majčinska ljubav je velika. Često puta je nevidljiva, ali ju primjećujemo u svakoj riječi, u svakom pogledu, u svakom koraku i svakom djelu. Očituje se njena ljubav i u trpljenju i boli, u govoru i šutnji i na mnoštvo drugih načina, i onda kad mi to ne zapažamo. Zato su nam riječi ove žene koja blagoslivlja Mariju poziv da budemo svjesni kako je važno blagoslivljati majke i njihov život. Važno je zahvaljivati Bogu za ono što one čine svojim životom, radom, molitvom, žrtvom i neprocjenjivom ljubavlju.“ Biskup se zatim osvrnuo i na Isusov odgovor ženi: „Još blaženiji oni koji slušaju riječ Božju i čuvaju je!“ (Lk 11,28). Kazao je kako nas Isus podsjeća na važnost slušanja riječi Božje i svega onoga što nam Bog u njoj uvijek daje i na što nas poziva. „Bog nam u svojoj riječi progovara u svakoj svetoj misi. Njegova nas riječ poučava i silazi u dubinu našeg srca kako bi nas ojačala, prosvijetlila, vodila i pomogla nam da rastemo i da živimo kao djeca Božja. Osim Božje i Isusove riječi, važna nam je i riječ Blažene Djevice Marije. Znamo kolika je bila njezina prisutnost u Isusovu životu i kako su na anđelov navještaj njezine riječi prema Bogu bile velike.“ Biskup je podsjetio kako je Marija na poruku anđela Gabrijela da će postati majka Sina Božjega odgovorila: „Evo službenice Gospodnje, neka mi bude po tvojoj riječi!“ (Lk 1,38). Pojasnio je kako smo svi pozvani biti službenici Božji, a to znači da u svom životu trebamo prihvatiti Boga i njegovu riječ, od nje živjeti i s njom graditi sadašnjost i vječnost.

Biskup je zatim podsjetio sudionike slavlja na Marijina ukazanja i objave u Fatimi 1917. godine. „Marija se ukazala malenim pastirima Luciji, Franji i Hijacinti i po njima pozvala svijet na molitvu, pokoru i obraćenje. U vremenu od 13. svibnja do 13. listopada 1917. godine Marija se trinaest puta ukazala djeci i uvijek je njezina poruka bila poziv na molitvu za mir i prestanak zla u svijetu. To je bilo vrijeme Prvog svjetskog rata, kad je Gospa svojim ukazanjima i riječima  pozivala na molitvu krunice za mir u svijetu, za prestanak rata i obraćenje vjernika“, pojasnio je biskup. Naglasio je kako je Gospodin poziv i danas važan. „Svjedoci smo ratova i u današnjem vremenu, ali smo svjesni i znamo da zlo i grijeh može zahvatiti svakoga od nas. Nitko od nas nije izuzet od grijeha ili nepravde koju možemo učiniti pa čak i prema svojim najbližima. Zlo i grijeh redovito razara naše obitelji kada nemamo ljubavi jedni za druge. Marija nas poziva da se borimo protiv zla u nama i oko nas“, kazao je biskup te podsjetio na posljednju Marijinu poruku koju je uputila pred 70 tisuća vjernika u Fatimi 13. listopada 1917. godine te se predstavila kao Gospe od Krunice. „Marijina poruka u Fatimi očituje njezinu majčinsku brigu i ljubav prema cijelom čovječanstvu. On se brine za svakoga od nas, za svoju duhovnu djecu, jer nas ljubi i želi nam dobro. Ona želi da naš život bude obasjan Božjim svjetlom, ispunjen radošću i mirom koji nam Bog daje i ljubavlju na koju nas poziva.“ Nadalje biskup je poručio kako nas slavlje Gospe Fatimske poziva da pogledamo svoje srce i promislimo kako možemo u svom životu ostvariti ljubav na koju smo pozvani. „Marija nas u svojim ukazanjima poziva na pobožnost prema svom Bezgrješnom srcu, koje donosi mir u naše živote, duše i savjesti. Ono nam pomaže da spoznamo i gledamo svoju veličinu i veličinu drugoga koju Bog daje svakome od nas.“

Spominjući se nadalje Redovnog jubileja 2025. godine, biskup je podsjetio na riječi pape Franje iz Bule proglašenja jubileja kojima nas poziva da budemo oni koji će u hodočasničkim mjestima prepoznati Mariju kao majku i nositeljicu nade. „Danas je ova crkva mjesto hodočašća, mjesto gdje nam naša nebeska Majka Marija Gospa Fatimska želi donijeti nadu. Ona želi da naše biće bude ispunjen Božjom milošću, dobrotom i svetošću. Ova je crkva danas i mjesto potpunog oprosta u kojem nam Bog daje posebnu milost da možemo moliti za svoje pokojne ili za sebe“, kazao je biskup te naglasio kako je crkva mjesto gdje susrećemo Boga i Mariju. „Ovdje ćemo uvijek otkrivati njezinu majčinsku ljubav, blizinu i snagu koja nam pomaže da živimo kao djeca Božja koja se bore protiv zla u sebi i oko sebe.“

Homiliju je biskup zaključio molitvom pape Ivana Pavla II. koju je sveti papa izrekao 25. ožujka 1984. godina kada je cijeli svijet povjerio i posvetio Bezgrešnom Srcu Marijinu. „O Majko pojedinaca i naroda, ti koja poznaješ sve patnje i nade, ti koja imaš majčinsku svijest o svim borbama između dobra i zla, svijetla i tame, koji pogađaju suvremeni svijet, prihvati vapaj koji mi, potaknuti Duhom Svetim, izravno upućujemo tvojem Srcu. Prigrli s ljubavlju Majke i Službenice Gospodnje ovaj naš ljudski svijet koji povjeravamo i posvećujemo tebi, jer smo puni brige za zemaljsku i vječnu sudbinu pojedinaca i naroda. O, Bezgrešno Srce! Pomozi nam da pobijedimo prijetnju zla koja se tako lako ukorijeni u srca današnjih ljudi, čiji nemjerljivi učinci već sada opterećuju suvremeni svijet i čini se da nam zaprečuje putove prema budućnosti! O, Bezgrešno Srce, ostani uvijek s nama. Amen.“

Pri svršetku slavlja biskup je zahvalio svim sudionicima za očitovanje zajedništvo oko Gospe Fatimske i Isusa Krista u otajstvu presvete euharistije. Podsjetivši ih na Gospin poziv u Fatimi na borbu protiv zla i grijeha i na molitvu krunice, biskup je ohrabrio vjernike, napose prisutne mlade, da budu ustrajni u molitvi krunice. „Molitvom krunice pokazujemo ljubav prema Gospi i Isusu. Nemamo  što drugo dati Bogu osim molitve i žrtava koje proizlaze iz našega srca.“ Pozvao je vjernike da mole za osobne i obiteljske potrebe, ali ih je potaknuo da mole za prestanak ratova i za mir u svijetu. Podsjetio ih je kako je prije dva dana proslavljena Nedjelja Dobrog Pastira koje je ujedno i Svjetski dan molitve za duhovna zvanja te ih pozvao da mole i na tu nakanu. „Ako netko od vas, dragi mladi, osjeća u svom srcu klicu zvanja, ne bojte se odazvati i poći tim Isusovim putem“, poručio im je biskup te sva njihova nastojanja preporučio zagovoru i zaštiti nebeske majke Marije, Gospe Fatimske.