U tijeku svojih predbožićnih pohoda ljudima u izvanrednom socijalnom stanju, požeški biskup Ivo Martinović, u pratnji župnika Župe Čaglin Milana Klobučara i tajnika Mateja Filipovića pohodio je 18. prosinca 2025. Dom za odrasle osobe u Ljeskovici nedaleko Požege u kojem boravi više od 300 osoba.
Susret je započeo prigodnim programom korisnika u velikoj dvorani Doma.
Na početku je ravnateljica Rada Matoš u ime korisnika i djelatnika Doma zahvalila biskupu za pastirski pohod kojim im je iskazao blizinu i podršku, a predstavnici korisnika uručili su mu prigodni dar. U programa domaćini su izveli dvije glazbene točke. Biskup Ivo zahvaljujući na pozivu i dobrodošlici, pozdravio je sve osvrnuvši se na blizinu svetkovine Božića, istaknuvši kako se u ovim danima snažnije očituje Božja ljubav prema svakom čovjeku.
Podsjetio je kako nas slavlje Isusova rođenja poziva da dublje shvatimo veličinu onoga što je Bog učinio i čini za svako ljudsko biće. Bog u svome Sinu ne očituje ljubav samo u rođenju, nego i u cijelom Isusovom životu, osobito u smrti na križu, koja je bila radi našega spasenja. Upravo zato, naglasio je biskup, Božić unosi radost u srca vjernika jer nam Isus potvrđuje da je svaka osoba ljubljena od Boga.
Govoreći o smislu i važnosti ovakvih susreta, biskup Ivo istaknuo je kako Crkva i na ovaj način želi posvjedočiti svima Božju blizinu darovanu u otajstvu Isusova rođenja, a osobito onima koji trpe i nose razne rane života. Podsjetio je kako je i sam Isus već pri rođenju iskusio odbačenost i život na periferiji te poručio kako smo kao vjernici upravo u takvim stvarnostima poziva na osjetljivost ranjenih obitelji, osoba i srca, na konkretnu ljubav prema najranjivijima.
Posebne riječi zahvale uputio je ravnateljici, djelatnicima i župniku za njihovu svakodnevnu brigu i predanost korisnicima Doma. Istaknuo je da svojim radom svjedoče kako „svaki ljudski život ima svoju neprocjenjivu vrijednost, svoje dostojanstvo i svoju veličinu u Bogu“. Dodao je kako se Božja ljubav ostvaruje kroz ljudska srca i ruke, te da se Bog po našoj ljubavi ponovno rađa u životima najpotrebnijih.
Na kraju je biskup izrazio želju da predstojeći Božić bude ispunjen radošću, zahvalnošću i mirom, te da Gospodin svima udijeli snagu svoje milosti kako bi se djela ljubavi ostvarivala i nakon blagdana, u novoj godini i našoj svakodnevici. Susret je zaključio čestitkom i blagoslovom, zaželjevši svima blagoslovljen Božić i Novu godinu te Božju pratnju u svakom koraku i djelu svih, a posebno djelatnika koji se brinu i pomažu korisnicima Doma.















![Video lectio divina: Treća nedjelja došašća (A) [14. prosinca 2025.]](https://pozeska-biskupija.hr/wp-content/uploads/2025/12/video-lectio-divina-treca-nedjelja-dosasca-a-14-prosinca-2025-218x150.jpg)