Sv. Bernard, opat i crkveni naučitelj

Filippino Lippi, Ukazanje Djevice sv. Bernardu, 1486.

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Sv. Bernard, opat i crkveni naučitelj
Spomendan

Čitanja: Ez 43, 1-7a; Ps 84, 9ab-10. 11-12. 13-14; Mt 23, 1-12.

Obljetnica posvete crkve: Kutjevo.

Klanjanje: Podravska Moslavina, Stražeman.

Evanđelje dana (Mt 23, 1-12)

“Govore, a ne čine.”

U ono vrijeme: Isus prozbori mnoštvu i svojim učenicima: »Na Mojsijevu stolicu zasjedoše pismoznanci i farizeji. Činite dakle i obdržavajte sve što vam kažu, ali se nemojte ravnati po njihovim djelima jer govore, a ne čine. Vežu i ljudima na pleća tovare teška nesnosna bremena, a sami ni da bi ih prstom makli. Sva svoja djela čine zato da ih ljudi vide. Doista, proširuju zapise svoje i produljuju rese. Vole pročelja na gozbama, prva sjedala u sinagogama, pozdrave na trgovima i da ih ljudi zovu ‘Rabbi’. Vi pak ne dajte se zvati ‘Rabbi’ jer jedan je učitelj vaš, a svi ste vi braća. Ni ocem ne zovite nikoga na zemlji jer jedan je Otac vaš — onaj na nebesima. I ne dajte da vas vođama zovu jer jedan je vaš vođa — Krist. Najveći među vama neka vam bude poslužitelj. Tko se god uzvisuje, bit će ponižen, a tko se ponizuje, bit će uzvišen.«

Razmišljanje

Isusove riječi iz današnjeg Evanđelja raskrinkavaju licemjerje u kojem se često zateknemo i u svome životu. Postavljamo zahtjeve, namećemo nepodnošljiva opterećenja drugima, našim bližnjima, koji su često na putu povratka u zajednicu Crkve, dok za sebe same tražimo izgovore, pokušavamo se izvlačiti, opravdavati, primjerice od posta, sudjelovanja u liturgiji itd. Naša djela nisu u skladu s našim riječima. Držimo se zakona, izostavljajući milosrđe, pravdu, ljubav. Isus nas neprestano podsjeća da Njegov učenik, pravi kršćanin, ponizno kroči za svojim Učiteljem i ponizno je poslušan Njegovoj Riječi koja daje Život. Današnje Evanđelje na neki način predstavlja ispit savjesti. Trebam se zapitati kakav sam ja kršćanin? Koji su motivi moje vjere i moje pobožnosti? Čiju slavu tražim: svoju ili Božju? Gospode, nauči me da Te ponizno slijedim. K. S.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2022. u izdanju Misionara Krvi Kristove)