Sv. Franjo Saleški, biskup i crkveni naučitelj

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Sv. Franjo Saleški, biskup i crkveni naučitelj
Spomendan

Čitanja: Heb 10, 1-10; Ps 39, 2 i 4ab. 7-8a. 10. 11; Mk 3, 31-35.

Evanđelje dana (Mk 3, 31-35)

„Tko god vrši volju Božju, taj mi je brat i sestra i majka.“

U ono vrijeme: Dođu Isusova majka i braća njegova. Ostanu vani, a k njemu pošalju neka ga pozovu. Oko njega je sjedjelo mnoštvo. I reknu mu: »Eno vani majke tvoje i braće tvoje, traže te!« On im odgovori: »Tko je majka moja i braća moja?«
I okruži pogledom po onima što su sjedjeli oko njega u krugu i kaže: »Evo majke moje, evo braće moje! Tko god vrši volju Božju, taj mi je brat i sestra i majka.«

Razmišljanje

Riječ Božja, koju smo upravo pročitali, naizgled pokazuje Isusa kao gruboga i otresitog, ali ako se upustimo u dublje razmatranje, tada možemo vidjeti da ovaj odlomak ima duboku poruku. Isus iznad svega, čak i iznad rodbinskih veza, stavlja Božju volju. Vršenje Božje volje za Isusa je od najveće važnosti, važnije od svega. Često se nađu preprjeke na putu koje nam žele zapriječiti vršenje Božje volje. Zato je jednom rekao da nitko ne može biti Njegov učenik, ako u prvi plan stavlja rodbinske veze (Lk 14, 26). Svatko od nas trebao bi sebi postaviti pitanje: što je Božja volja, plan za moj život? Prepoznajem li u svakodnevici očitovanja Božje volje? Kako se odnosim prema vršenju Božje volje? Kroz molitvu mogu primiti sigurnu potvrdu o tome što je Božja volja za mene. Stoga se utječem Gospodinu: Gospodine, često izbjegavam vršenje Tvoje volje koju si izrazio kroz zapovijedi i u Svojoj Riječi. Priznajem da radije udovoljavam svojoj volji i stavljam ju na prvo mjesto. Odričem se svoje volje i prihvaćam Tvoju volju za svoj život. K.M.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2023. u izdanju Misionara Krvi Kristove)