Sjednica Ekonomskog vijeća Požeške biskupije

Pod predsjedanjem biskupa Antuna Škvorčevića, u Biskupskom domu u Požegi održana je 21. travnja 2023. sjednica Ekonomskog vijeća Požeške biskupije. Na sjednici su sudjelovali svi članovi Vijeća: Dražen Akmačić, Mario Sanić, Milan Vidaković, Dragan Hrgić, te ekonom Robert Mokri. U jednom dijelu na sjednici je sudjelovao i Ivica Žuljević, ravnatelj Ustanove za uzdržavanje klera i drugih crkvenih službenika. Rad je započeo molitvom Trećega časa. Biskup Antun je potom pozdravio sudionike sjednice,  kazavši kako se nalazimo u vazmenom vremenu koje traje pedeset dana, poželjevši da im tijekom toga doba u ostvarivanju njihova poslanja još snažnije svijetli svjetlo Uskrslog Gospodina koje pobjeđuje tamu. Istaknuo je kako postoje neka pitanja biskupijskog izvanrednog upravljanja vremenitim dobrima te je u skladu s crkvenim propisima potrebno o njima savjetovati se s Ekonomskim vijećem.

Ekonom Mokri pročitao je Zapisnik posljednje sjednice te je provjereno izvršavanje zaključaka i zadaća koji su tom prigodom preuzeti. Otvorena je potom rasprava o određenim činima izvanrednog upravljanja biskupijskim vremenitim dobrima, napose s obzirom na određene gradnje te je provjerena financijska konstrukcija za njihovo ostvarivanje s obzirom na poskupljenja koja su u međuvremenu nastupila. Među ostalim razmotreno je i pitanje  preuzimanja ruševne zgrade između crkve sv. Lovre u Požegi i samostana sestara milosrdnica u njihovu vlasništvu, koju one žele darovati Požeškoj biskupiji, kao i s njihove strane pokrenuto pitanje zgrade samog samostana koja je prevelika za njihove potrebe. Istaknuto je kako je zbog crkveno-povijesnih razloga u smislu crkvenih propisa potrebno promisliti o tome jer spomenute zgrade tvore jedinstven kompleks isusovačkih gradnji iz 18. stoljeća. Biskup je na kraju zahvalio ekonomu i svim vijećnicima za suradnju u upravljanju biskupijskim vremenitim dobrima.