Prigodom 21. obljetnice vojno-redarstvene akcije „Bljesak“, 1. svibnja u Okučanima je održan program u okviru kojega je slavljena i sveta misa za poginule hrvatske branitelje. Predvoditelj slavlja, požeški biskup Antun Škvorčević u uvodnoj riječi je kazao: „Poštovana i draga braćo i sestre. Sve vas od srca pozdravljam na spomenu 21. obljetnice vojno redarstvene akcije ‘Bljesak’. Izraze osobite dobrodošlice upućujem vojnom ordinariju mons. Juri Bogdanu, koji je prvi puta s nama u Okučanima, kao i vojnom ordinariju u miru mons. Jurju Jezerincu, sa zahvalnošću za njegovo dosadašnje duhovno služenje vojnim i redarstvenim snagama. Srdačno pozdravljam sve nazočne vojne svećenike kao i svećenike iz Novogradiškog dekanata te vjernike okučanske župe, koji su najvećim djelom nakon ‘Bljeska’ i ‘Oluje’ bili nasilno potjerani sa svojih banjalučkih i drugih ognjišta te se naselili u Okučanima i okolici. Osobita snaga ovog slavlja su nazočni hrvatski branitelji, napose stopostotni invalidi, te njima, obiteljima i rodbini poginulih i preminulih branitelja upućujem izraze iskrene dobrodošlice. Pozdravljam poštovanog predsjednika Hrvatskog Sabora, predsjednika Hrvatske Vlade, ministre i druge javne državne i lokalne dužnosnike, predstavnike Hrvatske vojske na čelu s načelnikom Glavnog stožera te predstavnike Hrvatske policije.
Okupili smo se u okučanskoj župnoj crkvi sv. Vida oko Isusa Krista, pobjednika nad zlom i smrću, da bismo u njegovu svjetlu razmišljali o hrvatskoj pobjedi u akciji ‘Bljesak’, te njegovoj žrtvi na križu povjerili položene živote naših branitelja kao i sve druge poginule u Domovinskom ratu. Molimo da nam Duh Sveti, kojeg je Isus – kako ćemo čuti u današnjem evanđelju – obećao učenicima, pomogne razumjeti duboku istinu pobjedničke ljubavi naših branitelja koja ne stvara podjele, nego povezuje u zajedništvo slobode. Pokajmo se za sve ono što u nama nije dostojno Božje ljubavi i žrtve naših branitelja.“
U homiliji vojni ordinarij Jure Bogdan je protumačio nedjeljna sveta čitanja a zatim se osvrnuo na akciju „Bljesak“ pitajući: »Zašto mi ustvari komemoriramo ovaj i ovakve događaje i zašto se vjernički ovdje sastajemo?“ i odgovorio da »komemoriramo dane u kojima je zemlji i čovjeku vraćena sloboda, nada i sigurnost da nikada ono tuđe nije izvor blagoslova ni jamstvo budućnosti. Komemoriramo smjelost, odvažnost, domoljublje, čovjekoljublje i snagu svjetla što ga je upalila ljubav prema čovjeku i ljudskim vrijednostima. Komemoriramo prolivenu krv svakog poginulog čovjeka s porukom da se na prolivenoj krvi čovjeka ne smije graditi nijedno društvo niti očekivati mir. Prolijevanje krvi ne smije biti put ljudske slobode ni ljudske civilizacije«, rekao je biskup Jure. Naglasio je da mi »poštujemo prolivenu krv za slobodu koju danas imamo. Naša sloboda je nikla iz krvi koja kad je potekla, označila je smrt onih čija je bila. Strašno je ozbiljna naša sloboda. Ona nam ne daje pravo da obezvrjeđujemo mladiće i djevojke, očeve i majke koji su sebe izložili do mjere smrti kako bi mi danas u slobodi stajali. Ovi događaji moraju pisati drugačiju povijest od one što ju naše povjesnice pišu ovih dvadeset pet godina: gotovo da se nigdje ne prepoznaje ‘svetost’ prolivene krvi: ni u obiteljima, ni u školama, ni u medijima, ni u gospodarstvu, ni u međuljudskim odnosima, ni u vrijednostima za koje se društvo zalaže, ni u nadi društva«. Upozorio je da se »olako prelazi preko ovakvih komemoracija i ponekad se čini da s datumom završava sva poruka i zahtjevnost samih događaja. Poruka i poziv su jasni za sve nas: čuvati svetost slobode koja je nastala snagom ljubavi, a ne odmazde i osvete. Ova se sloboda hrani ljubavlju, odricanjem, međusobnim uvažavanjem, poštenjem, radinošću, vrednotama duha, snagom vjere, povjerenjem u sebe i oslanjanjem na Boga. Stvarati i graditi društvo, u zajedništvu i poštivanju drugih i drugačijih. Izgrađivati društvo, koje će na ovim prostorima imati ulogu znaka da je na pomolu čovječniji svijet i mir koji će svima omogućiti radost i zahvalnost zbog života, domovine i bolje budućnosti«, zaključio je homiliju biskup Jure.
Na svršetku slavlja biskup Škvorčević je predvodio molitvu Isusovoj Majci za Domovinu u kojoj je među ostalim kazao. „Želimo s tobom danas zahvaliti Trojedinom Bogu za slobodnu i neovisnu domovinu Hrvatsku, za plemenitost velikog broja ljudi koji su velikodušno krenuli u njezinu obranu, za mnoge položene živote, utkane u njezino dostojanstvo. Ne dopusti, Majko, da njihovu ljubav zaboravimo a ideale prezremo. Prikaži njihovu žrtvu svome Sinu Isusu Kristu, daruj utjehu njihovim obiteljima, donesi lijeka ranjenima u dušama i savjestima.“