Euharistijsko slavlje na Svjetski dan djedova i baka te starijih u Pleternici

U nedjelju, 28. srpnja 2024. požeški biskup Ivo Martinović predvodio je euharistijsko slavlje u Župi sv. Nikole Biskupa u Pleternici prigodom Četvrtog Svjetskog dana djedova, baka i starijih osoba tijekom kojeg je krstio Saru, treće dijete Zvonimira i Martine Šubare. Na početku misnog slavlja dobrodošlicu mu je poželio župnik Antun Ćorković i vjeroučitelj Josip Mijatović, najmlađi su mu uručili cvijeće a prigodnim darom dobrodošlicu mu je poželjela i pleternička gradonačelnica Marija Šarić. Uvodeći u euharistijsko slavlje biskup Ivo je zahvalio na dobrodošlici. Pridružujući se riječima pozdrava, istaknuo je kako će mala Sara sakramentom krštenja postati dijete Božje i primiti milost Božju koja i sve nas usmjerava na Njegovu ljubav. Podsjetio je kako je ta ljubav danas posebno usmjerena na djedove i bake, kao i na tragično stradale Daruvarčane te je pozvao da ih sve uključimo u ovo slavlje i svoje molitve.

Započinjući homiliju biskup Ivo je istaknuo kako nam sv. Ivan u naviještenom evanđelju opisuje Isusovo javno djelovanje gdje u čudesima i znamenjima otkriva božansku moć koja zadivljuje ljude i privlači ih da ga još više slijede. Podsjetio je kako je Isus osim ozdravljenja, učinio još nešto neshvatljivo, s pet kruhova i dvije ribe nahranio je više od pet tisuća ljudi i još je pritom ostalo dvanaest košara ulomaka. Istaknuo je kako je nama ljudima teško shvatljivo da netko kida i dijeli kruh, a on se umnaža, ali to je Božje djelo radi kojeg su Isusa htjeli zakraljiti ovdje na zemlji. No, Isus kad je to čuo odlazi u samoću jer mu nije stalo do ovozemaljskog uspjeha, nego da se Bog proslavi i da ljudi upoznaju Njegova Oca koji ga je poslao. Spomenuo je kako je Isusovo čudo umnažanja kruha zapravo znak onog što primamo u svakoj svetoj misi – Božje milosti, snage i ljubavi – koja nam se daje u otajstvu Presvetog Tijela i Krvi. Podsjetio je kako ta hrana za našu dušu kojom Bog djeluje na svakog od nas svojim božanstvom i svetošću. Potaknuo je okupljene vjernike da na ovom svetom mjestu, svetištu Gospe od Suza, budu uvijek svjesni da primaju milost Božju od koje se svakodnevno treba živjeti vjeru.

U nastavku homilije biskup je istaknuo kako i mi danas želimo biti svjesni onoga što nam daje tijelo i krv živoga Boga, a to su milost i snaga da živimo kao djeca Božja, kako nam sv. Pavao poručuje u poslanici Efežanima „Živite dostojno poziva kojim ste pozvani!“ Svatko od nas pozvan je živjeti kao dijete Božje, bez obzira na godine koje imamo i koje smo proživjeli. Trebamo biti svjesni da je „Jedan Gospodin! Jedna vjera! Jedan krst! Jedan Bog i Otac sviju, nad svima i po svima i u svima!“. Podsjetio je da će i mala Sara krštenjem postati dijete Božje, kao i svi mi. U kontekstu toga, biskup je naglasio duhovnu dimenziju navještenog evanđelja. Govoreći o djetetu iz evanđelja, napomenuo je kako je ono simbol svih onih koji slijede Isusa Krista, koji su spremni učiti od Njega i ići Njegovim putom. Biti dijete Božje, bez obzira na godine, znači biti spreman dati se poučiti, biti spreman prihvatiti Božji savjet. Osim toga, važno je biti spreman poučiti se i od bližnjih, napose starijih. Biskup je naglasio kako nas papa Franjo na ovu nedjelju posvećenu bakama i djedovima, poziva da budemo svjesni kako su bake i djedovi dar, koji imaju svoje vrijednost, dostojanstvo i poštovanje te ih trebamo otvorena srca prihvaćati, ne zanemarujući sve ono što su svojim životom, vjerom i trudom ostvarili. Upozorio je kako je današnja civilizacija usmjerena na drugačiji pristup životu u kojem se nema vremena za slušanje i prihvaćanje starijih i kao da oni nemaju što reći o životu. Potaknuo je okupljene da se ne prepuste duhu sadašnjeg vremena i zanemarivanju starijih osoba, nego da poštuju njih i svoje djedove i bake te da po uzoru na Isusa Krista koji je mnoštvu dijelio kruh, tako i mi nastojimo dijeliti svoje darove posebno s djedovima, bakama i starijim osobama.

Nakon popričesne molitve, biskup Ivo je izmolio molitvu za sve djedove, bake i starije osobe i potaknuo okupljene da uvijek budu na pomoć starijim osobama koje ih okružuju u svakodnevnom životu. Roditeljima male Sare čestitao je krsno preporođenje njihova djeteta koje je obogatilo njihovu obitelj, Crkvu i Domovinu. Poželio je da mala Sara bude blago Božje koje će uz njihovu ljubav napredovati kao dijete Božje. Na koncu je zahvalio župniku, župnom vikaru i časnim sestrama na svemu onome što čine za pleterničku Župu i Svetište Gospe od Suza.