Vjernici iz Požege i Kuzmice hodočastili u Asiz, Loreto i Padovu

Od 3. do 7. listopada 2024. vjernici Župe sv. Terezije Avilske u Požegi, Župe sv. Kuzme i Damjana u Kuzmici s pridruženim članovima drugih župa hodočastili su u Umbriju i Toskanu.

Program hodočašća započeo je posjetom Firenci, središtu Toskane gdje su se pobliže upoznali s bogatom poviješću grada. Nakon Firence hodočasnici su posjetili gradić Montecatini Terme gdje su na kraju prvog dana hodočašća slavili sv. misu u bazilici Uznesenja BDM. Drugoga dana hodočasnici su se uputili u Asiz, grad sv. Franje i središnje mjesto ovog hodočašća koje je organizirano povodom 800. obljetnice rana sv. Franje. Po dolasku u grad posjetili su baziliku sv. Klare te zajednički obišli njezin grob, potom su se uputili prema bazilici svete Marije Velike u kojoj se nalaze neraspadnuti zemni ostaci bl. Carla Acutisa gdje su se zadržali u tišini i molitvi. Središnja duhovna točka drugoga dana hodočašća bila je sveto misno slavlje u kapeli frate Leone podno bazilike sv. Franje. Treći dan hodočašća započeo je u Loretu svetom misom u kapeli podno bazilike sagrađene nad loretskom kućicom. U velikoj bazilici nalazi se kućica u kojoj je živjela Blažena Djevica Marija. Nakon kraćeg razgledavanja Loreta hodočasnici su se ponovno uputili prema gradu sv. Franje gdje su se zaustavili u bazilici Gospe od Anđela u kojoj se nalazi malena crkva Porziunkula gdje su imali priliku za osobnu pobožnost. Hodočasnici su imali priliku razgledati samostan čiji veliki hodnici podsjećaju na višestoljetnu franjevačku prisutnost u ovome mjestu. Potom su posjetili samostan i crkvu sv. Damjana u kojoj je Franjo čuo Isusove riječi s križa: „Franjo, idi, obnovi moju Crkvu, koja se kao što vidiš, ruši…“. U ovom se samostanu kasnije nastanila sv. Klara gdje je i završio njezin ovozemaljski život. Posljednjeg dana hodočašća hodočasnici su se uputili u svetište sv. Leopolda Mandića u Padovi. Nakon svete mise zahvalnice za sve milosti koje je Gospodin udijelio po ovom hodočašću posjetili su bazilike sv. Antuna i sv. Justine. Osnaženi milošću Božjom hodočasnici su se uputili prema Domovini.