Korizmeni susret osoba s invaliditetom u požeškoj Katedrali

U pripravi za svetkovinu Uskrsa, u subotu 5. travnja 2025. u požeškoj Katedrali su se na svoj korizmeni susret okupile osobe s invaliditetom s područja Katedralnog arhiđakonata. Središnji dio programa bila je sveta misa koju je predvodio požeški biskup Ivo Martinović.

U homiliji biskup je istaknuo kako je Božja riječ temelj našeg duhovnog zajedništva s Bogom te kako nas njegova riječ uvijek poziva na promišljanje o vlastitom životu. Osvrnuo se potom na prvo čitanje iz Knjige proroka Jeremije koje donosi izvještaj o njegovu progonu. Primijetio je kako postoje sličnosti u odbacivanju proroka Jeremije od strane njegovih sunarodnjaka i rodbine sa odbacivanjem koje proživljava Isus o čemu govori evanđeoski izvještaj. „Ipak je velika razlika između njih dvojice. Dok Jeremija moli za osvetu, Isus na križu oprašta i moli milosrđe Božje za svoje progonitelje. Isus je oprostio onima koji su ga razapinjali.“

Tumačeći nadalje evanđeoski ulomak, biskup je istaknuo problem podjela na temelju različitih ljudskih stavova i mišljenja. „Različita mišljenja i danas su česti uzrok podjela i razdora u našim međusobnim odnosima. Današnje evanđelje nam govori o onome što je Židovima bilo neprihvatljivo i neshvatljivo. Nama je neobično da oni nisu prihvatili Isusa kao Mesiju. Odbacuju ga jer se ne uklapa u njihovu logiku. Iako, sigurno kao i stražari primjećuju, kako nitko nije govorio kao on. Oni znaju da nitko nije činio djela kao što ih je on činio, nitko nije opraštao i ljubio kao što je on ljubio svaku osobu, ali i nitko nije podnio patnju, kao on.“ Biskup se potom zaustavio na riječima Nikodema: „Zar naš Zakon sudi čovjeku ako ga prije ne sasluša i ne dozna što čini?“ (Iv 7,51) Kazao je kako nam ove riječi ističu važnost slušanja drugoga. „Čuti drugoga, saslušati, razumjeti i prihvatiti je važno i u naše vrijeme, za naš život, za naše obitelji i odnose. Svjedoci smo i znamo kako se i danas odbacuju  osobe i razaraju obitelji zato što ih se ne želi čuti, saslušati, a kamoli prihvatiti njihov drugačiji stav ili mišljenje. I danas postoji oni koji jednostavno poput Židova odbacuju druge. Potrebno nam je ova Nikodemova pouka – da znamo čuti, saslušati i prihvatiti drugoga“, poručio je biskup. Potom je kao drugu važnu pouku naglasio primjer stražara koji primjećuju snagu i ljepotu Isusove riječi i nauka: „Nikada nitko nije ovako govorio.“ (Iv 7,46) Biskup je rekao kako stražari, možda i neuki, imaju osjećaja za ljepotu i dobrotu koju Bog daje. „To je poziv i nama da i imamo osjećaja za ono što je lijepo i dobro. Ima li što ljepše od ljudskoga života? Današnja duhovna obnova poziva nas i usmjerava da tražimo Boga koji obnavlja ljepotu naše duše i života. Važno je u ovom korizmenom vremenu tražiti Boga. Važno je prepoznati ga u svom životu, u svakoj osobi, u njegovoj riječi i u otajstvu svetih sakramenata. Molimo ga da nas ovom euharistijom ojača kako bi smo uvijek imali snage tražiti ga, pa i kad nam se možda čini da to nema smisla. Molimo ga da nas ojača za ljubav prema svakoj osobi, za slušanje drugih i njegove riječi, a posebno za ono što nam daruje u otajstvu svoga križa. Nitko nema ljubavi prema čovjeku kao što ima Bog. Neka nas on  uvijek vodi i prosvjetljuje otajstvom svoga križa i ove euharistije kako bismo mogli nositi svoje križeve i radosno dočekati Uskrs“, zaključio je biskup.